"FINDIK FİYATI YÜKSELMEZSE SEKTÖRDEN ÇEKİLİYORUM"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy, fındık fiyatının kasıtlı olarak 22 lira seviyelerinde tutulduğunu belirterek, "Bu sezon fındık yok. Buna rağmen fiyat düşük. 2021 yılı Ağustos ayına kadar fındık fiyatını bu seviyede tutsunlar, diplomamı yırtıp, sektörden de çekiliyorum." dedi.

Fındık fiyatında oyunlar oynanmaya devam ettiğini aktaran Şensoy, eninde sonunda fiyatın yükseleceğini söyleyerek, "geçen yıl fındık çokken 27 liraya satılan fındık bu sezon 35 lirayı görmesi lazım." diye konuştu.

"Para etmemesi için sebep yok"

Şuan piyasada fındık olmadığının altını çizen Şensoy, şunları söyledi;

"Üreticilerimiz sezon başında sattıkları fındıkla ihtiyaçlarını büyük ölçüde gördüler. Dünya ülkeleri 1 Eylül 2021'e kadar fındık yemeye devam edecek. Ama ellerinde yeterli fındık yok. Şuan elinde fındık olanlar güçlü üreticiler. Bu üreticilerin elinden fındığı alabilmek için belki bir hafta, belki de bir kaç aya kadar torbanın ağzını açacaklar. Geçen sene fındık Mart, Nisan aylarında 27 liraya satıldıysa, bu yıl 35 lirayı görmesi lazım. Tüm rakamlar ortada. Toprak Mahsulleri Ofisi toplam 3 bin ton fındık aldı. TMO'nun elinde fındık yok. Rekolte de açıkladıklarına göre bir önceki seneye göre düşük. Geçen yıl 700 yüz küsur, bu sene de 600 küsur bin ton fındık rekoltesi var. Tüm dünya çatır çatır çikolatasını da yiyor. Fındığın para etmemesi için bir sebep yok."

"Diplomamı yırtarım"

2021 Ağustos ayına kadar fındık fiyatını 22 lira seviyelerinde tutmaları halinde diplomasını yırtmaya hazır olduğunu aktaran Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı; "Fındık fiyatı, serbest piyasada 22-22.5 lira bandında seyrediyor. Eğer üreticiden 22.5 liradan yukarı fiyata fındık almazlarsa ve bunu da Ağustos ayına kadar aynı seviyede tutmayı başarırlarsa, 2021 yılının sonunda sektörden tamamen çıkıyorum. Artık tarımda olmayacağım. Diplomayı yırtmaya da hazırım. Bu fındık fiyatı eninde sonunda hak edilen seviyeye gelecek. Her şey % 50'den fazla zamlanmışken, fındığın aynı fiyatta kalması kabul edilemez. Fındık rekoltesinin geçen yıldan az olduğu bir ortamda fındık fiyatını aynı seviyede tutamazsınız. Eğer bunu 2021 Ağustos ayına kadar başarırsanız, diplomamı yırtmaya hazırım."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!