Advert

"FINDIK FİYATI 30 LİRAYI BULABİLİR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Saadet Partisi İl Başkanı Av. Erkan Temiz, üreticiden fındığı düşük fiyata alan yabancı sermayenin servetine servet kattığını belirterek, üreticilerin emeğine sahip çıkarak fındığını zorunlu olmadıkça satmaması gerektiğini, bu durumda fiyatın 30 lirayı bulabileceğini söyledi.

Üreticilerin fındığını düşük fiyattan serbest piyasaya satmak zorunda kaldığını aktaran Temiz, üreticinin kendisinden başka sahibi olmadığını dile getirdi.

"Üretici 3.5 lira zararda!"

Üreticinin sadece doların artmasından dolayı bile zararda olduğunu söyleyen Temiz; "Fındık piyasasında yabancı sermayenin çok ciddi bir ağırlığı var. Türkiye'de fındık piyasasında 4-5 tane firma var. Bu firmalar, ülkemizdeki fındık alımı ve ihracatı konusunda 250 bin ton civarında bir miktara hükmediyorlar. Bu firmalar, üreticilerden fındığı düşük fiyata alarak daha yüksek fiyatlara satarak ciddi bir kar elde ediyorlar. Zaten fındık fiyatının açıklandığında dolar 6.85 lirayken, şuan dolar 7.5 lira civarına çıktı. Sadece bu dövizdeki oynamadan dolayı  üreticinin 3.5 lira civarında zararı oldu. Bu tablodan kazanan sadece sermaye." dedi.

"Fındığı düşük fiyata alıyorlar"

'Fındık fiyatı açıklanmadan önce 25 lira hatta daha üzerinde bir talebimiz oldu' diyen Av. Erkan Temiz şunları kaydetti; "Geçen yıl fındığa 16 lira fiyat verdiler, fiyat 28 liraya kadar çıktı. Rekolte geçen yıla göre düşük olmasından dolayı, fındık fiyatlarının dolar bazında ihraç edildiğinden fiyatların en az 25 lira bandında olması lazımdı. Bunu oluşturacak mekanizmayı siyasi iktidar sağlamadı. TMO'ya fındık satışı serbest piyasadaki kadar rahat değil. Dönüm başına alınan fındık miktarı düşük. Pandemiden dolayı ekonomik anlamda zor durumda olan vatandaşlar bundan ötürü fındığını bir an önce serbest piyasaya satmak istiyor. Bu zorunluluğu gören yabancı sermaye, fındığı düşük fiyata alarak servetine servet katıyor."

"Emanete fındık vermeyin"

Üreticilere de çağrıda bulunan Temiz; "Emeğinize, alın terinize sahip çıkın. Çok zorunlu ihtiyacınız olmaması durumunda fındığınızı pazara indirmeyin. Peyderpey pazara indiğinde fındığın fiyatı artacaktır. Geçmiş yıllara ve dövize bakarak yaptığımız analize göre 50 randıman fındık fiyatı 30 liranın üzerine çıkacaktır. Yeter ki üretici emeğine sahip çıksın" dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi