Advert

FINDIK DALDA KALMADI

FINDIK DALDA KALMADI
FINDIK DALDA KALMADI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in oluşturduğu “Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın” projesine 796 bahçe sahibinin yanı sıra bin 884 işçi başvurdu. Bu sayede il dışından daha az işçi gelirken, para Ordu’da kaldı.

 

3 adımdan oluşan fındık master planını geçen yıl “Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor” projesiyle başlatan Başkan Güler, bu yıl ikinci adım olarak “Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın” projesi ile fındık işçiliğinde reform yapmaya devam ediyor.

4 bin 680 kişi başvurdu

Oluşturulan platform sayesinde bahçe sahiplerinin işçi, işçilerin de iş bulmasına olanak sağladıklarını söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Fındık işçileri ile üreticileri buluşturan ‘Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın’ projesi ile fındık bahçesi sahipleri ile işçileri bir araya getiren bir platform oluşturduk. Bu sayede bahçe sahiplerinin işçi, işçilerin de bahçe işi bulmasını sağladık. Uygulamaya konulan projeye bu zamana kadar 3 bin 884 işçi, 796 bahçe sahibi başvuru yaptı” dedi.

Hasat sürüyor

Pandemi nedeniyle bölgemize gelen işçi sayısında sıkıntı olduğunu ve bu sorunun “Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın” projesiyle giderildiğini söyleyen Başkan Güler, “Yaşanan pandemi sürecinde, yurt dışı kapılarının kapatılmasıyla Gürcistan’dan fındık işçisi olarak gelmek isteyen işçiler bölgemize gelemedi. Her yıl bölgemize gelen 2 bin civarında işçinin gelememesinden kaynaklı oluşan bu işçi açığını ‘Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın’ projesi ile kapattık.  Ordu’nun 19 ilçesinde sağlanan koordinasyonla fındık hasat sezonu birçok üründe olduğunun aksine işçi sorunu yaşanmadan devam ediyor. Yüksek rakımlı yerlerde fındık hasadı sürdürülürken sisteme başvurular da devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeyle eylül ayı sonuna kadar hasatta sorunsuz işleyecek bir sistem oluşturduk” diye konuştu.  

Gelecek yıl da olacak

Projeye yoğun talep olduğunu aktaran Güler, sözlerini şöyle tamamladı; “İşçi ve toplatacak bahçe bulmakta sıkıntı çekmeyen, aracısız olarak birbirleriyle buluşan işçi ve bahçe sahipleri projeden oldukça memnun. Projeye olan güven ve talep artarak devam ediyor. Gelecek sene sisteme kayıtlı işçi sayısı hedefimizi 10 bin olarak belirledik. Bu sayede mevsimlik tarım işçiliği alanında Türkiye’ye örnek bir model sunmuş olduk.”

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi