Advert

"FINDIK 12 AY İLGİ İSTER"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, üreticilerinin son dönemde fındıktan elde ettiği gelirin arttığını aktararak, bu gelirin daha da artması için bahçe bakımlarına başlanması gerektiğini hatırlattı.

Fındıkta kalite ve verimin artmasının üreticilerin lehine olduğunu belirten Akça, bunun için özellikle bu dönemde fındık filiz kurdu ve külleme için mücadele edilmesi uyarısında bulundu.

"Mücadelelere başlanmalı"

'Fındık, 12 ay üzerinde durulması gereken ve çeşitli periyotlarda bakımı yapılması gereken bir tarım ürünüdür' diyen Akça, sözlerine şöyle devam etti; "Dolayısıyla şuanda fındık filiz kurdu (güvesi) mücadelesinin yapılma zamanı. Üreticilerimiz bu mücadeleyi muhakkak yapmaları gerekiyor. Önümüzdeki Kasım ayının ortalarında yaprakların 3'te 2'si döküldüğü zaman da bordo bulamacı uygulaması yapılması lazım. Bordo bulamacı uygulaması yapıldığı zaman, bitki geç uyanıyor. Fındığın yapraklarına ve dalına su yürüdüğü zaman bölgemizde zirai don olayı gerçekleşebiliyor. Eğer bu ürünü kullanırsak, zirai donu engelleme oranı biraz daha yükseliyor. Ayrıca son dönemde ülkemizde özellikle fındıkta görülen külleme hastalığının birinci aşaması da bordo bulamacı uygulamasıdır. Dolayısıyla Kasım ayı ortalarında bordu bulamacı mücadelesi yapılırsa, üreticilerimizin diğer yapacakları mücadelelerde başarı oranı yükselecek. Fındığın kalitesi ve verimi de artmış olacak."

"Üreticimiz maliyeti azalttı"

Üreticilerin fındıktan daha çok kazanç sağlamaya başladığını ve bununla birlikte de bahçelerine daha çok baktıklarını söyleyen Akça, "Üreticilerimiz bu yıl çoğunlukla fındığını kendi topladı. Bu sayede de maliyetler azaldı. Üreticimiz fındık fiyatlarının bu tür gelişmesinden memnun oldu. Maliyetlerde aşağıya çekildiği için kazanç arttı. Fındık hasat sezonu bitti ama gelecek sezonun hazırlıkları başladı. Artık üretici fındıktan para kazanmaya başlayınca birçok işçiliği de kendisi yapmaya başladı. Bundan sonraki süreçte üreticilerimiz kendileri bahçelerine bakarak maliyetleri aşağıya düşürecek ve fındıktan kazandıkları para hatırı sayılır düzeyde olacak." dedi.

Akça, son olarak üreticilerin fındık sezonunda yapılacak mücadeleleri, Tarım il ve İlçe Müdürlükleri ve ziraat odalarının uyarılarını dikkate alarak yapmaları gerektiğini savundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV