Advert

“FATİH ANADOLU LİSESİ GERİ DÖNECEK”

“FATİH ANADOLU LİSESİ GERİ DÖNECEK”
“FATİH ANADOLU LİSESİ GERİ DÖNECEK” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’ndan beklenen açıklama:

”Depreme dayanıksız” raporu sonrası taşınan Fatih Anadolu Lisesi’nin yeni binasının aynı yerde yapılmayacağı söylentilerinin yarattığı huzursuzluk sürerken, İl Milli Eğitim Müdürü M. Fatih Vargeloğlu’nun açıklaması, herkesi rahatlattı.

Ordu Lisesi’nden sonra ilimizin tarihi okullarından olan ve 26 Eylül 1968 tarihinde "Fatih Ortaokulu" adıyla Cumhuriyet İlkokulu binasında eğitim ve öğretime başlayan Fatih Anadolu Lisesi, 19 Mart 1969 tarihinde kendi binasına taşınmış, 1974-1975 öğretim yılında liseye dönüştürülmüş, 1993-1994 öğretim yılına kadar ortaokul ve lise olarak hizmet vermişti. 2008-2009 öğretim yılından itibaren da kademeli olarak Fatih Anadolu Lisesine dönüştürülmesi kararı alınmıştı.

2011-2012 eğitim-öğretim yılından itibaren Fatih Anadolu Lisesi olarak eğitim ve öğretime devam eden okulun binasının depreme dayanıklı olmadığı tespit edilince, okul Endüstri Meslek Lisesi binasına taşındı.

Okulun taşınmasının ardından geri dönülüp dönülmeyeceği de tartışılmaya başlandı. Okul Müdürünün veli toplantısında şimdiki yerde temelli kalınacağını söylemesi tedirginlik yarattı. Şimdiki taşındığı yerde iki okula birden eğitim verilecek olması göz önünde bulundurularak iki okulun aynı yerde eğitim vermesi çevre koşulları, öğrenciler ve trafik açısından fiziki şartlarda göz önünde bulundurulması çok zor gözüküyor. Ayrıca taşınılan okulun binası da çok eskidir. Yarın orası da depreme dayanıksız olursa bu okul nereye gidecek?

Yörenin sembolü

Fatih Anadolu Lisesi, Zaferi Milli Mahallesi'yle sembol olmuş hem de tarihi geçmişi ile Taşbaşı ve Düz Mahalle'ye de ekonomik anlamda katkı sağlayan bir okul.  Birçok Ordu halkının öğretmen, doktor, avukat, esnaf, işçi ve sayılı iş adamları ve bürokratının mezun olduğu hem ortaokul hem de lise olarak tarihi geçmişi olan okulun mahalleye geri dönmeyeceği Zaferi Milli ve civar mahallelerde de tepki ile karşılandı.

Rahatlatan açıklama

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, konuyla alakalı gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Fatih Anadolu Lisesi'ni kendi yerine yapmayı planlıyoruz. Yapım planımızda var. Ama ne kadar süre içerisinde yapılacağıyla alakalı bir şey söyleyemeyiz. Çünkü deprem riski nedeniyle acil yapılması gereken Gölköy, Aybastı ve Kabataş'taki okullar var ve onları önce yapacağız. Oralarda okul ihtiyacı daha acil.

Fatih Anadolu Lisesi'ni geçici olarak Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne taşıdık. Gençlerimizi mağdur etmedik. Güzel bir yere taşıdık. Çevre düzenlemesi için de Büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Onlar da yardımcı olacaklar. Ama bir süre sonra mutlaka Fatih Lisesi'ni de inşallah yerine yapacağız.” Tevfik Kul/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatsa galibiyete alıştı!
Fatsa galibiyete alıştı!
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ