Advert

ESNAF, YAPILANDIRMA VE FAİZSİZ KREDİ BEKLİYOR

ESNAF, YAPILANDIRMA VE FAİZSİZ KREDİ BEKLİYOR
ESNAF, YAPILANDIRMA VE FAİZSİZ KREDİ BEKLİYOR Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, küçük esnafın pandemi döneminde sıkıntılar çektiğini belirterek, "Esnafımız bu ay ile birlikte iki taksit birden ödemek zorunda kalacak. O yüzden tüm borçlara yeniden yapılandırma ve uzun vadeli faizsiz kredi sağlanmalı." dedi.

Küçük esnafın pandemi dönemindeki sorunlarının devam ettiğine değinen Akyürek, sorunlarının çözümünün faizsiz uzun vadeli krediden geçtiğini kaydetti.

"İki taksit ödeyecek güçleri yok"

Tek taksiti ödeyemeyen esnafın çift taksiti ödeyemeyeceğine dikkati çeken Akyürek; "Pandemi nedeniyle küçük esnafın borçları 6 ay boyunca ertelenmişti. Ancak 6 ay doldu ve içinde bulunduğumuz Ekim ayıyla birlikte ödemeler başlıyor. Zor durumda olan esnafımız hem geçmiş Mart ayını hem de Ekim ayını ödeyecek. Tek taksiti ödeyemeyen esnaf, ikisini birden nasıl ödeyecek? Burada büyük bir sıkıntı var. Esnafımız çare bekliyor. Kredi ve vergi ertelemelerinin ödemeleri ile SGK primlerinin zamanı geldi. Esnafa yeniden bir yapılandırma ya da faizsiz kredi verilerek sorun çözülebilir." dedi.

"Borçlar uzun vadeye yayılmalı"

'Esnaflarımızın pandemi dönemini sıkıntılı geçirdi. Şuan SGK, kredi ve vergi ödemeleri için çift ödeme yapacaklar' diyen Erdoğan Akyürek, şunları söyledi; "Bu yüzden esnafımıza faizsiz kredi paketi sağlanarak geri ödemesi de uzun vadeye yayılmalı. Esnafa verilecek olan krediden borcu ne kadarsa alınsın, ancak geri ödemesi uzun vadeye yayılsın. Ayrıca küçük esnaflarımızın hangi şartlarda olursa olsun birikmiş borçlarının ve ödemelerinin tamamen yeniden yapılandırılması lazım. Başka türlü esnaf bu işin altından kalkamaz."

"Çözüm faizsiz kredi"

Pandemi döneminde haricinde esnafların borçlarını ödeyebildiğini söyleyen Akyürek, "şuan mücbir sebepten dolayı borçlar ödenemiyor. Bu esnafın kendi suçu değil. Toplum olarak bu sıkıntıyı çekiyoruz. Tüm borçlara yeniden yapılandırma yapılması lazım. En azından pandemi dönemini zor geçiren esnafımız da bir nefes almış olur. Bu işi ancak faizsiz kredi ile aşabiliriz."

Ödemelerin ilk kez Ekim ayında çift ödeneceğini hatırlatan Akyürek, esnafın borçlarının yapılandırması ve faizsiz kredi verilmesiyle ilgili talepleri ilettiklerini, bu konuda meclisten sevindirici bir karar beklediklerini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV