"ESNAF DA ENTÜBE!"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Pandemide özellikle küçük esnafın iflas durumuna geldiğini belirterek, hükümetin desteği ise esnaf ve halk yerine 5'li çeteye aktardığını söyledi.

Pandemi nedeniyle birçok ülkenin esnafına ve çalışanına destek paketi  açıkladığını hatırlatan Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Bizde ise hükümet esnafı ve çalışanları kaderiyle başbaşa bırakırken üste bir de IBAN ile yardımı kendi talep etti. Esnafımıza tek kuruş karşılıksız yardımda bulunmadı, sadece 25 bin TL faizli kredi verdi, verdiği kredi borçlarını da yine üzerine faiz işleterek erteledi.“ dedi.

“Açlığa terk edildiler“

130 bin kahvehane ve kıraathane, 200 bin civarında Restoran, lokanta ve kafeterya işletmesi

11 bin 207 internet kafe, 4 bin 92 her türlü elektronik oyun salonu, 3 bin 841 Çay bahçesi, 643 Kır bahçesi, 6 bin 21 dernek lokali, 14 bin civarında halı saha işletmesi ve birçok sektörde toplamda 383 bin iş yeri ve yaklaşık 2 milyon çalışan ve ailesinin açlığa terk edildiğini ileri süren Adıgüzel, şunları kaydetti;

            Destek paketi

“Pandemi diliyle söyleyecek olursak Türkiye'de ESNAF ENTÜBE durumdadır. Esnafımız ve yanında çalışanlar için yeni bir  ‘’Gelir Kaybını Destekleme ve İşsizliğe Karşı Koruma” paketi derhal hayata geçirilmelidir. Esnaflarımıza aylık nakdi destekle maaş koruma programına alınmalıdır. Esnafların istihdam ettiği çalışanların gelir kaybına karşı korunması için, çalışanlar ücretsiz izin uygulaması yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak devlet güvencesi kapsamına almalıdır.

Faaliyetlerine ara verilen esnafların gelir güvencesini garanti altına almalı ve temel gelir koruma paketini hayata geçirmelidir. Yine faaliyetleri kısmi ve tamamen durdurulan esnafımızın yanındaki tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalıdır. Sosyal Güvenlik ve BAĞ-KUR prim borçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Vergi, harç ve stopaj ödemeleri hazine tarafından karşılanmalıdır. Su, elektrik, telefon, doğalgaz, kira ödemeleri durdurulmalıdır.

Kaynak yetersizliği bahane edilmesin, miktarlar abartılı bulunmasın, yurttaş da hakkını aranmalıdır. Çünkü bu hükümet tefecilere 489 milyar dolar para ödedi.  Faiz lobisi ile mücadele ettiğini iddia edip 3 yılda toplam 602 milyar 226 milyon TL daha faiz ödeyecek. Bu bir tercih meselesidir. Ya halk ya da 5'li çete tercih edilecektir. Zamanı gelince de bu halk bu günleri hatırlayıp karşı tercihini yapacaktır.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!