Advert

ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE KANSERİ YENDİ

ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE KANSERİ YENDİ
ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE KANSERİ YENDİ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

4 yıl önce meme kanseri teşhisi konan ve erken teşhis sayesinde iyileşerek işinin başına dönen Ordu Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Begüm Gürdal Öz, kadınlara meme kanseri ile ilgili uyarılarda bulundu.

Ekim ayı “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle kendisine 4 sene önce meme kanseri teşhisi konan Dr. Begüm Gürdal Öz, erken teşhisin de faydası ve başarılı bir tedavi sürecinin ardından şifa bularak iyileşen bir hekim olarak yaşadıklarını anlattı. 4 yıl önce 28 yaşındayken meme kanseri teşhisi almış ve 1 sene tedavi sürecinden sonra işine ve hayatına geri dönebilmiş.

Ailesinde erken yaşta kansere yakalanan kişiler olması sebebiyle tanı almadan tam 6 ay önce hiçbir şikayeti olmamasına rağmen ultrason çektirmiş ve meme bölgesinde birkaç iyi huylu, boyutları küçük fibroadenom olarak adlandırılan kitleler görülmüş, doktoru 6 ay sonra tekrar ultrason kontrolü önermiş. 6 ay sonra kendi kendine meme muayenesi yaptığında eline büyük bir kitle gelmesi üzerine kontrole gitmiş, kitleden alınan biyopsi sonucunda kanser olduğunu öğrenmiş.

Kötü haberi hasta bakarken aldı

Kanser olduğunu kadın hastalıkları ve doğum asistanlığı zamanlarında serviste hastalara bakarken patoloji uzmanının sonucunu söylemek için kendisini araması üzerine öğrendiğini söyleyen Dr. Begüm Gürdal Öz, “bu ânın, hayatında hatırlamak istemediği anlardan biri olduğunu, kötü bir haber almanın kötü bir haberi vermek kadar zor olduğunu anlamış oldum.” dedi.

Meme kanseri tanısı aldıktan sonra; kendisine kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi işlem tedavileri uygulanmış. Bir hekim olarak tüm tedavi sürecini, yan etkilerini ve hastalığın seyrini bilerek bu yola girmek kolay olmamış ama sürecin sonunda tedavilerini tamamlamış ve 6 ay sonra eski haline tam anlamıyla dönebilmiş. Tedavi süreci ağır ve yıpratıcı geçtiğinden bu durumda en büyük destekçisinin ailesi olduğunu ifade eden Dr. Öz, ilk yıllarda 3 ayda bir olan kontrollerin şimdi 6 ayda bire çıktığını ve şuan gayet sağlıklı olduğunu söylüyor. Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"ZENGİN DAHA DA ZENGİNLEŞTİ"
Şişman görevinden istifa etti
Şişman görevinden istifa etti