Advert

ENGELLİLER ATAMA BEKLİYOR

ENGELLİLER ATAMA BEKLİYOR
ENGELLİLER ATAMA BEKLİYOR Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclis Başkanı Ümit İşbakan, dün Tahıl Pazarı'nda yaptığı açıklamada, engelliler için yeni tercih dönemi açılmasını isteyerek, daha fazla engelli kadrosu istediklerini söyledi.

 

Ümit İşbakan'a CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, CHP il ve ilçe örgütü ile engelli vatandaşlar da destek verdi.

'Resmi rakamlara göre toplumdaki işsizlik oranı %14 iken bu oran engelliler arasında %80’in üzerindedir.' diyen İşbakan, "Aradaki uçurum Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesinde yer alan makul düzenleme önlemleriyle kapatılmaya çalışılsa da hala vahametini devam ettirmektedir." şeklinde konuştu.

"Kadro açılmasını istiyoruz"

Engelli Kamu Personeli Sınavları (EKPSS) sayesinde son 7 yılda 31 bin 197 engelli kamu personeli istihdamı sağlandığını aktaran İşbakan, şu açıklamalarda bulundu; "Oysa 2002 yılından 2012 ye kadar ki 10 yıl içerisinde 20.829 engelli istihdam edilmişti. Bu durum engelli işsiz açığının kapatılması bakımından EKPSS’nin önemini ortaya çıkarmaktadır. En son EKPSS 22 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştı. Bu sınav sonuçlarına göre sadece 2.153 kişinin ataması gerçekleştirilmiştir. Oysa 2016 yılı Nisanında yapılan EKPSS’den sonra üç kez atama yapılmış ve toplamda 8.530 kişi kamu personeli olarak istihdam edilmişti. 2019 yılında herhangi bir atama söz konusu olmamıştır, yetkililer yeni tercih dönemini ilan edeceklerini söylemelerine rağmen bugüne dek herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Yılın bitmesine sadece üç buçuk ay vardır. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, taleplerimize rağmen ısrarla susmayı tercih etmektedir. Bakandan biran önce sesimize kulak vermesini ve aradaki açığı kapatmak için mümkün olduğu kadar fazla sayıda engelli için kadro açarak tercih dönemini ilan etmesini bekliyoruz."

Ordu Hayat/Yusuf Can Erişen-Samet Sezer 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi