ENFLASYON MAAŞLARI ERİTTİ!

ENFLASYON MAAŞLARI ERİTTİ!
ENFLASYON MAAŞLARI ERİTTİ! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, "2020’de maaşlar enflasyona tuş oldu, 2021’de öncelikle çalışanın ekonomisi düzeltilmeli ve sorunlar çözülmelidir." dedi.

2020 yılında 302 sağlık çalışanının şehit olduğunu ve 130 bin kişinin de virüs kaptığını aktaran Zengin, bu kadar mücadeleye karşı sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek ve taleplerini yerine getirmek için bir tavır sergilenmediğini dile getirdi.

"Maaşlar tuş oldu"

'Maaşlar enflasyona adeta tuş oldu' diyen Zengin, şunları söyledi; "Kasım ayı enflasyonu TÜİK’e göre yüzde 14,3 iken  alınan zam ise yüzde 9,98 de kaldı.  Memurun şu an itibariyle yüzde 4 den fazla kaybı var. Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü. Sağlık çalışanlarının buna ilave olarak döner sermaye gelirleri adeta sıfırlandı. 10 yıl önce alınan döner sermayenin mumla arandığı bir zaman yaşanmakta. Tavandan diye sunulan ek ödeme yavandan çıktı. Nöbet ücretleri komik seviyelere mahkum edildi. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan fedakâr çalışanlara bir katkısı olmadığı gibi huzursuzluk ve çalışma barışını bozan bir hal aldı.  Kısacası çalışanın ekmeği küçüldü, cebi delindi. Ağır ekonomik kayıplarla birlikte esnek mesaiden mahrum edilen, izinleri iptal olan sağlık çalışanlarına yapılanlar tükenmişlik sendromuna neden oldu. Kısacası 2020 her anlamda kötü izler bırakan bir yıl olarak kayıtlara geçti." 

"Tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır"

İstekleri sıralayan Zengin, şunları kaydetti;

"Biz sağlık çalışanlarının 2021 yılında öncelikle ekonomik kayıplarının telafi edilmesini istiyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde süratle; Maaşlara zam şeklinde tek ödeme yapılmalıdır. Esnek mesai dışında çalışan saatlerin ücretleri ödenmelidir. Döner sermaye sistemi çalışan merkezli ve adaletli bir hale getirilmelidir. 3600 ek gösterge bir an önce hayata geçmelidir. Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesi gerekiyor. Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Her hastaneye bir kreş mutlaka yapılmalıdır. Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımlar gelmelidir. Görevde yükselme sınavında mülakatta tüm adaylara aynı puan verilerek adalete sağlanmalıdır."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!