Advert

EĞİTİMDE YANLIŞLAR SİLSİLESİ!

EĞİTİMDE YANLIŞLAR SİLSİLESİ!
EĞİTİMDE YANLIŞLAR SİLSİLESİ! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, "Bir ülkenin en büyük serveti ne doğalgazı, ne petrolü, ne uçağı, ne de gemisidir.  Bir ülkenin en büyük serveti gençliğidir. Ancak biz bu zenginlikten maalesef faydalanamıyoruz" dedi.

Gençlik bir cevherse, o cevherin işleneceği sürecin ise eğitim sistemi olduğunu belirten Temiz, "18 yıldır bu ülkeyi aynı iktidar, aynı anlayış yönetiyor. Ama 18 yılda eğitimde 7 kere bakan, neredeyse 77 kere de sistem değişti. Değişen bakanların neredeyse hepsi de bir önceki sistemi eleştirip, yeni bir sistem getireceğini söyleyerek göreve başladı. Sonuç olarak hepsi hüsran! Hepsi hayal kırıklığıyla sonuçlandı! Maalesef Cumhuriyet tarihinin bu konuda en çok yanılan iktidarıyla karşı karşıyayız. Bizzat kendileri istisnasız, hemen her konuda ‘yanılmışız’ dediler. Reform diye getirdikleri her sistem bir öncekini mumla arattı. Gariplik şurada ki; yapanlar da kendileri şikâyet edenler de. Ancak eğitim başka yanlışlara benzemez.  Eğitimde yapılan bir yanlış gelecek 50 yılınızı, gelecek 100 yılınızı etkiler." diye konuştu.

"Planlamalar acilen yapılmalı"

Türkiye’de eğitimin ciddi bir nitelik sorunu bulunduğunu aktaran Temiz, sözlerine şöyle devam etti; " Vatandaşlarımızın yüzde 72,6’sı Türkiye’de nitelikli eğitim yapılmadığını ifade etmektedir. Bu oran öğretmenler arasında yüzde 78’e kadar yükselmektedir. Eğitimdeki eşitsizlik gözle görülür ve tüm kesimler tarafından fark edilir hale gelmiştir. Daha iyi bir eğitim için eğitimde nicelikten çok niteliğe önem verilmelidir. Evlatlarımızı sınava değil hayata ve geleceğe hazırlayacak kalitede bir müfredat ve eğitim metodu oluşturulmalıdır. Kaliteli eğitim, maddi imkânları yetenlerin imtiyazından çıkarılmalı ve toplumun geneline yayılmalıdır. Pandemi ve benzer acil durumlara karşı eğitim sisteminin alt yapısı güçlendirilerek, uzaktan eğitim ve diğer eğitim modelleri üzerinde etkili, verimli ve güven veren planlamalar acilen yapılmalı ve uygulamaya konulmalıdır."

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GERÇEK REKORTMENLER!
GERÇEK REKORTMENLER!
GÜNDE 5 GRAM İYOT
GÜNDE 5 GRAM İYOT