Advert

EĞİTİM KORONA DİNLEMİYOR!

EĞİTİM KORONA DİNLEMİYOR!
EĞİTİM KORONA DİNLEMİYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, belli sınıflarda eğitime başlanacağını açıkladı ancak yeni uygulamaya göre sınıflarda yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan öğrenci olması durumunda da eğitime devam edileceğinin belirtilmesi tedirginliğe neden oldu.

Öğrenci ve öğretmen pozitif çıksa da yüz yüze eğitime devam edilecek!

Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz yeni kuralları açıkladı. Yılmaz; "Bir sınıfta bir öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıkarsa, o sınıf karantinaya alınmıyor. O çocuk hastaneye yönlendiriliyor. Sınıf eğitim öğretime devam ediyor. İkinci öğrencide çıkarsa bu sefer o sınıf hemen karantinaya alınıyor. Öğretmenin testi pozitif çıksa da sınıf eğitime devam ediyor. Gerekli malzemelerini takıp öğretmen görevine devam edecek. Temaslı konusunda ise sınıfta bir öğrencide pozitif çıkmışsa, temaslılar ağır semptom ve belirti göstermeden test yapılmayacak. Sadece karantina uygulanacak. Bu kararlar mutlaka gözden geçirilmelidir." dedi.

"Yoksulluğun var olduğu görüldü"

Çabucak yüz yüze eğitime geçilmesine de değinen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; "Daha önce bir ortamda pozitif vaka tespit edildiğinde, o ortamdaki temaslılar dahil herkes 14 gün karantinaya alınıyordu. Okulları açabilmek için bunu değiştirdiler. Eğitim öğretimin aksamaması için bu şartlarda okullar açıldı. Okulların açılmasının bir sebebi de uzaktan eğitimle birlikte toplumda yoksulluğun var olduğu görüldü. İnterneti, tableti olmayan pek çok kesimin tepki göstermesi üzerine 'açılmayacak durumda olmasına rağmen' okulları açıyorlar. Gelişmiş ülkelerde okulların açıldığını söylüyorlar ama bu ülkelerde her öğrenci ve öğretmene okullar açılmadan önce test yapılıyor. Her ülke okullar için bir kural koymuş. 1-2 vakada okul kapatan ülkeler var."

"Ulusal çıkardan önce sağlık"

Sağlık Bakanı'nın da tüm vakaların açıklanmadığını açıkladığını hatırlayan Yılmaz; "Biz şuan toplumda ne kadar kişinin pozitif olduğunu bilmiyoruz. O yüzden şu süreçte bakanlığın bir vaka sayısı belirtip, şu sayıya düşerse okulları açarım demesi gerekiyordu. Bilim adamları gerçekten bunu söylüyor mu? İktidar, salgın yönetimini ekonomik ve siyasi kaygılar uğruna kararlar alıyor gibi. Bilim kurulundan tavsiye alınıyor ama uyulmuyor. Sağlık Bakanı, 'ulusal çıkarlarımızı da korumalıyız' demişti. Hasta bir toplumda sağlığı korumayarak ulusal çıkar nasıl korunabilir?" diye sordu.

"Eğitimin telafisi olur, sağlığın olmaz"

Yılmaz; "Küçük çocukların semptom gösteremeyebiliyor. Toplumumuzda geniş aile yaygın. Bir de kış şartlarına gireceğiz. Yaz döneminde herkes kendi odasında oturabilir ama kışın herkes bir odada oturacak. Bu çocuklar okuldan virüsü alıp eve götürerek, salgının daha çok yayılmasına sebep olabilir. Eğitim Sen olarak biz baştan beri okulların açılmasını istiyoruz. Yüz yüze eğitim olmalı diyoruz. Çünkü gelir seviyesi düşük aile çocukları uzaktan eğitimden yararlanamadı. Ama şartlar sağlanarak okullar açılmalı. Bu şartlarda değil. Eğitimin telafisi mutlaka olur. Ama sağlığın telafisi yok. Okulların bu şartlarda açılmasını çok sağlıklı bulmuyoruz." diye konuştu.

Yılmaz, son olarak kırsal kesimde kapatılan köy okullarının devreye sokulup, atanamayan öğretmenlerin de bu okullara atanması suretiyle, 8-10 kişilik sınıflarda virüse karşı önemli bir önlem alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GERÇEK REKORTMENLER!
GERÇEK REKORTMENLER!
GÜNDE 5 GRAM İYOT
GÜNDE 5 GRAM İYOT