Advert

"EĞİTİM İÇİN YETERLİ ÖNLEMLER ALINMADI"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Eğitim İş Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim için gerekli önlemleri almadığını belirterek, okullar tam güvenli hale gelmeden açılmasının doğru olmadığını söyledi.

 

Eğitim Sen Ordu Şubesi üyeleri, dün Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı'nda pandemiye rağmen önlemler alınmadan okulların açılmasına tepki gösterdi.

"MEB, üzerine düşeni yapmadı"

'MEB, yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim içinde, uzaktan eğitim içinde gerekli hazırlıkları yapmamıştır' diyen Şube Başkanı Sezgin Yılmaz şunları söyledi; "MEB’in bugüne kadar öğrenci ve velilerin endişelerini giderecek, güven verici açıklamalar yapmaktan kaçınması, endişe ve kafa karışıklığını daha arttırmıştır. MEB, okulların salgına karşı her türlü ihtiyacını karşılayarak, okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemleri maalesef almamıştır. MEB, okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi konusunda sorumluluk almaktan ısrarla kaçınırken, bütün sorumluluğu eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin üstüne yıkmak istemesini kabul etmiyoruz."

"Öğrencilere tablet dağıtılmalı"

Eğitimin daha nitelikli ve güvenli olabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini savunan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; " Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır. Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir. Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalıdır. Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için  ücretsiz servis olanağı sağlanmalıdır. Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmadır."

Son olarak Pandemi sürecinin ekonomik kriz koşullarını daha da derinleştirdiğini aktaran Yılmaz, 10 yılda öğretmen maaşlarının tam 407 dolar eridiğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Adnan Alparslan

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV