DÜNYANIN EN PAHALI OTLAĞI

DÜNYANIN EN PAHALI OTLAĞI
DÜNYANIN EN PAHALI OTLAĞI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu’da 2015 yılında 15 milyon TL harcanarak yapılan ve resmi törenle açılan Botanik Park, şehir hastanesi yapılacak diye söküldü, bu da olmayınca hayvanların otlak alanına dönüştü.

2015 yılında tamamlanan ve doların 2,9 TL olduğu dönemde 15 milyon TL harcanan Ordu Botanik Park, 2015 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in katıldığı resmi törenle açılmıştı.

Karadeniz’in tek Botanik Parkı idi

Karadeniz Bölgesi’nde ilk, Türkiye’de İstanbul, Adana ve Yalova’dan sonra 4. olan Ordu Botanik Park’ın açılış töreninde konuşan dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “burası inşallah ileride Ordu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin de ihtisas yapabileceği bir yer olacak. Burası böylece hem bilimsel, hem de turistik açıdan önemli bir yer haline gelecek” demişti.

Şehir hastanesi değil, şehir efsanesi oldu

Yaklaşık 15 milyon TL, o günün döviz kuru üzerinden 5,2 milyon dolar harcamayla 116 dönüm üzerine kurulan Botanik Park, resmi açılıştan 1,5 yıl sonra 900 yataklı Şehir Hastanesi yapılmak üzere söküldü. Etrafında Ordu’nun ilk yerleşim yeri olması nedeniyle tarihi kalıntıların bulunması ve aynı zamanda dere yatağı sınırında olması nedeniyle karşı çıkılan, çevre örgütlerinin yapılmaması için on binlerce imza topladığı bu alandaki hastane işi de olmadı.

Hayvanlar otluyor

Botanik Park üzerindeki ağaçlar, fidanlar ve tüm yapılanlar da adeta yağmalandı. Bugün ise 15 milyon TL harcanan bu alan hayvanların otlak alanına dönüştü.

39 milyon TL zarar var

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Botanik Park için harcanan 15 milyon TL’nin o dönemde 5,2 milyon dolar ettiğini, bugün ise bu harcamanın karşılığının 39 milyon TL olduğunu belirterek, bu kamu zararının sorumlularından tahsilini ve haklarında soruşturma açılmasını istedi.

"15 milyon TLyi toprağa gömdüler"

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, karşı çıkmalarına rağmen buranın şehir hastanesi yapılması için söküldüğünü belirterek, “15 milyon TL çöpe gitti. Bu halkın parasıydı. Toprağa gömüldü. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin plansız yaptığı işlerin cezasını halk çekiyor. Artık burada hayvanlar otluyor. Burası, Ordu’nun ilk kuruluş yeri. Tarihi cami ve hamam var. Botanik Park yok edildi.” dedi.

            "Botanik Park yeniden yapılmalı"

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü olan Coşkun Özbucak da, bu alanın yeniden Botanik Park yapılmasını isteyerek, “Burası yeniden yeşil alan olmalı, botanik park yeniden yapılmalıdır. Şu an burası hayvan otlatma alanı olmuş. Koyunlar, inekler burada otluyor.” Diye konuştu. Erdoğan Erişen/Ordu Hayat

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!