Advert

DELİLSİZ CEZAYA İPTAL!

DELİLSİZ CEZAYA İPTAL!
DELİLSİZ CEZAYA İPTAL! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Birçok sürücüyü ilgilendiren emsal karar Ordu’da verildi

 

Ordu’da, hatalı şerit değiştirdiği gerekçesiyle Fahri Trafik Müfettişi tarafından 1228 TL ceza kesilen sürücü, cezanın iptali için dava açtı. Mahkeme, emsal bir karar vererek, “idarece ceza tutanağından başka delil sunulmadığı” gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Dava konusu olay 7 Ağustos 2020 tarihinde Altınordu ilçesinde, Ordu-Giresun Karayolu Meteoroloji binası önünde yaşandı. 52 AB ... sayılı aracın plakasına fahri trafik müfettişi tarafından Karayolları Trafik Kanunu’nun 46/2-g “aksine bir işaret bulunmadıkça trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri” maddesi gereğince elektronik ortamda ceza tutanağı düzenledi. Bu tutanak da Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünce 1228 TL para cezasına dönüştürüldü.

Görüntü de yok, delil de

Cezayı alan sürücü C.K. cezanın iptali için Ordu 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, itiraz edenin trafik kuralını ihlal ettiğine dair bir görüntünün olmadığı, ayrıca kural ihlalinin nasıl gerçekleştiğinin de açıklanmadığı, bu çerçevede itiraz edenin söz konusu ihlali gerçekleştirdiğini ispata yarayacak yeterli delil bulunmadığına vurgu yaparak, iddia olunan trafik kuralı ihlalinin gerçekleştiği kuşkuya yer vermeyecek şekilde ispatlanamadığından itirazı kabul etti ve 1.228 TL tutarlı para cezasını hukuka aykırı olması nedeniyle iptal etti. Yusuf Can Erişen/Yılmaz Ülgü (Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR