Advert

CP’Lİ ÇOCUKLAR DİLEKLERİNİ GÖKYÜZÜNE YOLLADI

CP’Lİ ÇOCUKLAR DİLEKLERİNİ GÖKYÜZÜNE YOLLADI
CP’Lİ ÇOCUKLAR DİLEKLERİNİ GÖKYÜZÜNE YOLLADI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

6 Ekim Cerebral Palsy Farkındalık Günü, ilimizde de düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Ordu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, etkinlikte yaptığı konuşmada, Cerebral Palsy(CP)’nin, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan, çocukluk döneminde en sık rastlanan engellilik durumu olduğunu belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada 17 milyon Cerebral Palsy’li birey yaşıyor. Türkiye’de ise her sekiz saatte bir CP’li bir bebek dünyaya geliyor. Her bin canlı doğumdan, 4.4’ü CP teşhisi alıyor” dedi.

Anne karnında meydana gelebilen gelişimsel sorunlar, hamilelikte kullanılan ilaçlar, düşük tehdidi, kafa darbeleri, yüksek ateşli hastalıklar gibi birçok farklı durumların CP’ye sebep olabildiğini de belirten Ender Yanık, “CP’li çocukların anne veya babaları iş hayatlarından ayrılmak, ara vermek zorunda kalabiliyor. Böylece aile yalnızlaşıyor ve geliri azalıyor. Bu da hem çocuk hem de aile adına fırsat eşitsizliğine yol açıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bizler bu aşamada devreye giriyor ailemizi sosyal ve ekonomik olarak destekliyoruz” diye konuştu.

Düzenlenen programda Cerebral Palsy hastası çocuklar ziyaret edilerek çeşitli hediyeler takdim edildi, farkındalık rengi olan yeşil balonları havaya bırakıldı. Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GERÇEK REKORTMENLER!
GERÇEK REKORTMENLER!
GÜNDE 5 GRAM İYOT
GÜNDE 5 GRAM İYOT