Advert

Coşkun Özbucak’ın 5. Kitabı: TÜNELDEN ÇIKIŞ

Coşkun Özbucak’ın 5. Kitabı: TÜNELDEN ÇIKIŞ
Coşkun Özbucak’ın 5. Kitabı: TÜNELDEN ÇIKIŞ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

            Yazar Coşkun Özbucak 5. kitabı Tünelden Çıkış için imza günü düzenliyor.

            1 öykü, 1 röportaj, 2 de deneme kitabı olan Coşkun Özbucak’ın 5. kitabı da deneme türü. Koronavirüs salgını nedeniyle imza günü 3 gün olarak yapılacak. 17-18 Eylül Perşembe-Cuma günleri saat 12.00-19.00 arası; 19 Eylül Cumartesi günü de 12.00-1500 arasında Düz Mahalle’de 19 Eylül Ortaokulu yanı, Becelgen Sokak’ta Kitaphane Sahaf Kültür kitap kafede yapılacak.

            Durum tespiti yetmiyor

            Coşkun Özbucak kitabı hakkında şunları söyledi. “Yazılarında umutlu olmayı tercih ediyorum. Durum tespiti yapmak yetmiyor. Herkes nasıl bir ortamda yaşadığını, bulunduğunu biliyor. Ekonomik, demokratik, kültürel, sosyal, siyasal sıkıntı belirlemesi yapılabilir. Bunu herkes kendince yapıyor. Ben durum tespiti sonrası “Şimdi ne olacak, ne yapılmalı?” sorusunun sorulması gerektiği inancındayım. Yazılarımı da bu doğrultuda yazıyorum. Ağlama duvarında ağlamakla sorunlar çözümlenmiyor. Mutlaka çıkış yolu bulunmalı. Bu nedenle de kitabımın adını Tünelden Çıkış olarak belirledim. Yani nerede, hangi koşullarda olursak olalım mutlaka bir çıkış yolu var. Önemli olan bu çıkış yolunu aramaktır.”

            Düşünmek de yetmiyor

            Özbucak, değerlendirmesini sürdürerek aydın olmanın gereği konusunda da şunları kaydetti; “Düşünmek insan olmanın gereği. Önemli olan düşündükçe uygulanabilir adımlar atmaktır. O nedenle biz eli kalem tutanlar, bir şeyler bildiğini söyleyip konuşanlar aydın olmanın gereğini yapmalı diye düşünüyorum. Yalnızca yazmak, konuşmak yetmiyor. Yazılarımdan birinde yer alan aydın olmanın gereği konusunda şunları yazdım. Burada da yineleyeyim. “Aydın olmak zor iştir. Gerekirse ateşe elini sokarak ateşin yaktığını pratikte gösterecektir. Anlatmak, örnekleriyle anlatmak aydının görevidir. Bir kez anlattı olmadı; yeniden, yeniden anlatacak. Bilmek yetmiyor, nasıl olması gerektiği de anlatılmalı bıkmadan, usanmadan. Aydın, kendini, de ortaya koyarsa aydın olur.  Kendisi bir tarafta, söyledikleri başka tarafta ise olsa olsa bilgiçlik taslayan şarlatan olur.” Bu konuda yazarlara da büyük sorumluluk düşüyor.”

            Özbucak, koronavirüs salgını nedeniyle tehlikenin olmaması için yayınevi ve kitabeviyle imza gününü 3 gün yaptıklarını söyledi.

 

Ordu Hayat/Adnan Alparslan 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi