Advert

Corona haricindeki hastalar mağdur!

Corona haricindeki hastalar mağdur!
Corona haricindeki hastalar mağdur! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, bir ilde tüm hastanelerin pandemi hastanesi olması fikrinin son derece yanlış ve mahsurlu olduğunu söyledi.

“Pandemi bize çok önemli tecrübeler kazandırdı” diyen Dr. Ali Coşkun, tüm hastanelerin pandemi hastanesi olmasının sakıncalarını şöyle dile getirdi:

“En önemli vakalardan biri de tüm hastaneler pandemi hastanesi olduğu durumda, kronik rahatsızlıkları veya yeni başlayan corona haricindeki hastalıkları nedeniyle mağdur olan hastalarımızın, corona bulaşı olmasın diye hastanelere gitme korkusundan gitmedikleri ve diğer rahatsızlıklarını daha kötü evreye taşıdıkları gerçeğidir. 

“Yüzde 60’ı pandemiye ayrılmalı”

Oysa bunu önlemenin en kolay yolu, bir ilde özel ve Kamu tüm hastanelerin % 60'ını pandemi hastanesi yapmak, % 40'nı da temiz hastane olarak bırakmak aynı zamanda rezerv hastane olarak elde yedek olarak tutmaktır. Böylece hem pandemi daha kontrollü yönetilir hem de pandemi nedeniyle diğer kronik ve ciddi hastalıklar da ihmal edilmez. 

Diğer hastalıklar ihmal edilmemeli

Şunu unutmamak lazım: Toplum sağlığı bir bütün olarak korunmalıdır. Mevcut pandemi ile savaşıldığı kadar, diğer hastalıklar da (hipertansiyon, felç atakları, kalp krizleri, kalp yetmezliği, apandisit, tümör teşhisleri vs.) ihmal edilmemelidir.” Gözde Özgür/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi