Advert

"CEZAYI SAĞLIKÇIYA KESEMEZSİNİZ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

SES Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan, sağlık çalışanlarının izin alma ve emekliye ayrılmalarının engellenmesine tepki göstererek, "pandemide sorumluluğu halka, cezayı da sağlıkçıya kesemezsiniz. Bu Anayasaya aykırıdır" dedi.

 

Sağlık çalışanlarının uzun zamandır tükendiklerini dile getirdiğini hatırlatan Ceylan, Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile sağlık emekçilerinin mağduriyetlerini daha da arttırdığını dile getirdi.

"Anayasaya aykırı"

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgedeki kararlara değinen Ceylan, şunları kaydetti; "Her ne sebeple olursa olsun görevden çekilme (istifa) talebi kabul edilmeyecek, emeklilik işlemleri tesis edilmeyecektir. OHAL ilan edilmeden istifa ve emeklilik yasağı getirilemeyeceği ortadayken sağlık emekçilerinin bu haklarının ellerinden alınması Anayasaya aykırıdır. Radyasyonun kanser yapıcı etkisini azaltmak için verilen şua izinlerinin ertelenmesi ve kurum amirine bırakılması demek sağlık emekçilerine ya Covid ol ya da kanser ol demektir. Çocuklu olan sağlık emekçilerinin yıllık izin talebi annelere verilecek olup, bu talebin karşılanması da kurum amirinin inisiyatifine bırakılmış durumdadır. Çocuk izni ebeveyn iznidir, çocuğun bakım yükü sadece anneye bırakılamaz. Eşlerden talep edenin izin hakkı kurum amiri dahil hiç kimsenin insafına bırakılmadan, amasız, koşulsuz yerine getirilmelidir. Çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. Anayasal güvence altında olan dinlenme hakkına hele ki pandemi ile mücadele edilen, normal zamanlara göre daha yoğun ve uzun saatlerle çalışılan böylesi bir dönemde müdahale demek sağlık emekçilerinin yaşam hakkını yok saymak demektir."

"İzin haklarımızın kaldırılmasını kabul etmiyoruz"

Son olarak Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunan Ceylan, şu talepleri sıraladı; "Sağlık emekçileriyle ilgili son yayınlanan genelge ile izin hakkımızın ortadan kaldırılmasını, tayinler durdurulurken sürgünlerin önünün açılmasını kabul etmiyoruz. Dinlenme hakkımız aynı zamanda yaşam hakkımızdır, yaşatmak için yaşamak istiyoruz, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz. Sağlıkta şiddet önlenmeli, Atama bekleyen binlerce sağlık emekçisinin derhal kadrolu, güvenceli ataması yapılmalıdır. Haksız, hukuksuz şekilde işlerinden edilmiş hepsi de uzun yıllarını meslekte geçirmiş tecrübeli insanlar olan KHK’li sağlık emekçileri işlerine döndürülmelidir. Bütün sağlık emekçilerinin temel ücretleri yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlenmelidir. Kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine idari izin verilmelidir. Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı kapsamına alınmalı."

Haber merkezi

 

 

                                                                                                                                                           

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatsa galibiyete alıştı!
Fatsa galibiyete alıştı!
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ