Advert

CEPLERİ DOLDU, GÖZLERİ DOYMUYOR!

CEPLERİ DOLDU, GÖZLERİ DOYMUYOR!
CEPLERİ DOLDU, GÖZLERİ DOYMUYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Ünye Üçpınar’da yurttaşlar, maden arama projesi kapsamında yapılmak istenen sondaj çalışmasını durdurdu.

CHP’de Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’den aylar sonra CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Ordulular madene, HES’lere direnmekte çok haklı. Fatsa’da, Giresun’da olanları gördüler. Suları ya ticarileştiriliyor ya da siyanürleniyor. Ağır bedelleri ise her zaman vatandaşa fatura ediliyor” dedi.

“AKP doğayı test ediyor gibi”

Öztunç, “Yaşadıklarımıza, Karadeniz’in AKP ile imtihanı diyebiliriz. Sahili dolduruluyor; yaylaları, dereleri, denizleri betonlaştırılıyor; toprakları delik deşik ediliyor, suları ellerinden alınıyor. Fındık üreticilerinin yaşadıkları ekonomik sorunlara -yetmiyormuş gibi- bir de madencilikten kaynaklı kirlilik ve tahribatlardan sorunlar eklenmeye çalışılıyor. AKP iktidarı, tabiatın bu kötülüklere ne kadar daha dayanabileceğini test ediyor gibi” diye konuştu.

Öztunç, Fatsa Doğa ve Çevre Koruma Derneği’nin Kirlilik Raporunda yer alan tespitleri hatırlatarak, şunları söyledi:

“Aralık 2019 tarihinde Bahçeler mevkiindeki altın madeninin çevresinde yapılan araştırmalarda, yer kabuğunda ortalama 13 ppm olan Arsenik değerlerinin madenin yakın çevrelerinde 6-7 kat daha fazla olduğu, altın madeninin yakın çevrelerinde alüminyum değerlerinin madenden daha uzak yerlere oranla 3000 kat daha fazla olduğu tespit edildi. Madenciliğin yıkımları açıkça ortadayken, Fatsa’da madenlere Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Kararı verilmeye devam ediliyor. Halk sağlığı, tabiat kimsenin umurunda değil.” 

“Giresun’dan ibret alınmalı”

Ordu Korgan’daki hidroelktrik santral (HES) mücadelesini hatırlatan Öztunç, “Söz konusu HES projesinin planlandığı derede birden fazla HES projesi planlanıyor. Buna rağmen, ortada bir planlaması bulunmuyor. Hata affedilebilir ama ders almak bağışlanamaz. Giresun’da yaşanan ibret olmalı, Korgan’da HES yapılmamalıdır” diye konuştu. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"ZENGİN DAHA DA ZENGİNLEŞTİ"
Şişman görevinden istifa etti
Şişman görevinden istifa etti