Advert

ÇAMLIK’A DOKUNULMAYACAK!

ÇAMLIK’A DOKUNULMAYACAK!
ÇAMLIK’A DOKUNULMAYACAK! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ünye Çamlık’a ilişkin imar değişikliğine Ünye Doğa ve Yaşam Platformu’nun Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinde tepki göstermesi üzerine bu alana bir kır kahvesi dışında herhangi bir yapılaşma yapılmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

 

Çsmlık’ta imar değişikliği yapılacak olması üzerine harekete geçen doğaseverlerin çabası sonucunda Büyükşehir Belediyesi, mevcut alanı doğal dokusuna uygun, nefes alan bir görünüme kavuşturuyor.

Araç girişi kapatıldı

Peyzaj çalışmalarının sürdürüldüğü Çamlık’ta yaklaşık 2 aydır hummalı bir çalışma yürüten ekipler, yürüyüş yolu oluşturarak sahili halkın kullanımına açtığı gibi Çamlık’ın içerisine araç girişini kapatarak, ses ve görüntü kirliliğinin de önüne geçti.

Doğal doku bozulmuyor

Yıllarca restoran ve motel olarak kullanılan alanda beton kalıntılarını temizleyen ekipler, 167 kamyon molozun bertaraf edildiği bu alana 87 kamyon özel bahçe toprağı sererek peyzaj alanı oluşturdu. Sahil, kesintisiz yürüyüş yolu oluşturularak halkın kullanımına açıldı. Yürüyüş yolu boyunca tehlike arz eden kısımlara ahşap korkuluk imalatı yapılacak olan Çamlık’ta araç yolu eski Ünye kesme taşı ile kaplandı. Çamlık içerisine yayılan 15 adet betonarme oturma grubu kaldırılarak yerine doğaya uygun 25 adet ahşap piknik masaları yerleştirildi. Çamlık’ın araç girişi kapatılarak, ses ve görüntü kirliliği engellendiği gibi çocuklar için güvenli ortam oluşturuldu.

Doğaya uyumlu kır kahvesi

Ünye Çamlık İstişare Toplantısı sonucu alınan karar doğrultusunda Çamlık içerisine doğaya uyumlu bir kır kahvesi oluşturacak olan Büyükşehir Belediyesi, yapının imalatına da kısa süre içerisinde başlayacak. Kır kahvesi Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORTUR A.Ş. tarafından yapılacak ve işletilecek.

Yapılaşma yok!

Büyükşehir Belediyesi, Çamlık için korunaklı imar planı da oluşturdu. Ağustos ayı meclis kararı ile imar komisyonuna havale edilen imar planı sayesinde, imara açık olan Çamlık alanında, yapılaşmanın önü kesilecek ve yapılacak kır kahvesi dışında herhangi bir yapının inşasına izin verilmeyecek. Böylece fiziki koruma önlemleri alınan Çamlık, hukuki olarak da güvenceye alınacak.

Öte yandan Ünye Doğa ve Yaşam Platformu, sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin girişimleri sonucunda kesilen ağaçların yerine de fidanların dikileceği belirtildi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi