Advert

“BU OYUNU DA BOZARIZ“

“BU OYUNU DA BOZARIZ“
“BU OYUNU DA BOZARIZ“ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık üzerine yeniden oyunlar oynanmaya başlandığını ileri sürerek, TMO’yu bu oyunu bozmak için göreve davet etti.

Serbest piyasada 26 lirayı gören fındık fiyatının yine bilindik bazı çevrelerin bilindik oyunlarıyla düşürülmeye çalışıldığını ileri süren Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, TMO’nun, alımı sonlandıracağı 31 Aralık 2020 tarihi yaklaştıkça yabancı kartelle işbirlikçilerinin bu tarihe kadar bekleyerek piyasada panik yaratıp, daha da sonra boşa düşen üreticiyi daha kolay avlamayı planladığını kaydetti.

“Vurgun planı“

Bu kişi ve firmaların ellerindeki fındığa güvenerek bugünlerde piyasayı durgunlaştırarak ihracatı azalttıklarına vurgu yapan Adıgüzel, şöyle konuştu;

“Fındığı Türkiye’de depoluyorlar. Fındık ihracatındaki azalma şunu %38’lerde, bunu %50’lere taşıyarak piyasayı paniğe sevk etmeyi ve artan dolar fiyatlarıyla beraber, vurgun yapmayı planlıyorlar.

Fiyat revize edilmeli

TMO’nun fındık alım süresini 31 Aralık’tan ileri bir tarihe taşıyarak yeni sezonun başına kadar alım yapması bu oyunu boşa çıkaracaktır. Fındık fiyatını aşağı çeken faktörlerden biri de piyasa fiyatından aşağıda 22 TL’den fiyat açıklanmış olmasıdır. Bu fiyat serbest piyasadaki 26 TL’nin gerisinde kalmıştır. Hükümet fiyatı derhal revize etmelidir. Dilimizde tüy bitti… En az 25 TL olarak yeni bir fiyat belirlemelidir. Ya da 22 TL açıkladığı günkü dolar kuru üzerinden kaç dolar ise bugünkü kur üzerinden TL karşılığını almak üreticinin de bölgenin de haklıdır. O da bugün itibariyle 25,75 TL’dir.

30 Lirayı geçecek

Üreticinin hep yanında olup bu yıl fındık dalından kar kalkmadan gündeme getirdik. Ne söylediysek haklı çıktık. Şu ana kadar fındık fiyatının ve piyasasının oluşmasında en önemli pay sahibi olduk. Hatta biz baştan beri 25 TL fiyat söylerken birçok siyasi 20 TL’leri telaffuz etti. O gün bizi eleştirenler, rakamlarımızı abartılı bulup “bol keseden” diye niteleyenler aylar içerisinde kendilerini geçiştirerek bugün dediğimize geldiler. Şimdi de aynı özgüven ile söylüyorum ki, fındık tekrar yükselişe geçecek ve yılbaşından sonra 30TL’yi aşacaktır. Yeter ki üretici bize güvensin, emeğine sahip çıksın. İktidardan talep etsin. Sesini yükseltsin. Çünkü kaybolan sadece üreticinin emeği değil ülkemizin değeridir. “ Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇAY OCAKLARI DA BİTTİ
ÇAY OCAKLARI DA BİTTİ
VAKALAR, YENİ YASAKLARI İŞARET EDİYOR!
VAKALAR, YENİ YASAKLARI İŞARET EDİYOR!