Advert

"BU OYUNLARI BEKLİYORDUK"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 3-5 tane firmanın üreticilerin ellerindeki fındığı ucuza alıp karlarını artırmak için fiyatı düşürdüklerini belirterek; "Fındıkta oynanan oyunun farkındayız. Oyun oynayanların oyununu bozmak için gayret gösteriyoruz. Bunun için TMO'nun fındık alım süresini de uzatabiliriz" dedi.

 

Fındık fiyatının serbest piyasada 26 liradan 22.5 liraya kadar düşmesi üzerine üreticilerden tepkiler gelmeye devam ederken, Milletvekili Metin Gündoğdu da sessizliğini bozarak, "Üreticimizin yanındayız. Oynanan oyunlardan haberdarız. Kimse merak etmesin" diye konuştu.

"Üreticinin yanındayız"

Üreticiyi mağdur etmemek için hükümet olarak 2016 yılından bu yana Toprak Mahsulleri Ofisi'ni fındık alımı için devreye soktuklarını aktaran Gündoğdu, şunları söyledi; "Türkiye'de 2.5 milyar dolar olan fındık ihracatıyla ilgili, bu ihracat üzerinden para kazanmak için mücadele eden 3-5 tane firma var. Bu firmalar, fındıkta oyun oynayıp, bazı dönemlerde fındık fiyatını düşürerek fındık üzerinden kazançlarını artırıp düşürebiliyorlar. İktidar olarak bunu gördüğümüz için Cumhurbaşkanımız fındık fiyatını çok iyi bir şekilde açıkladı. Rekoltenin de düşük olduğunu hesap ederek 22 lira bir fiyat açıkladık. Açıkladığımız tavan değil, taban fiyattır. TMO, taban fiyat seviyesinde fındığı almaktadır."

"Oyunları önceden tahmin ettik"

Fındık fiyatlarının üreticinin elindeki fındığı ucuza almak için kasıtlı olarak düşürüldüğünü belirten Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti;

"Serbest piyasaya fındık inmedi. Üreticiler, bunu kendi kozları olarak kullandılar. Vatandaşların mahallelerden merkeze inme dönemi yaklaştığı için fındığın fiyatını düşürdüler. Vatandaşlar merkeze inerken, fındıklarını da yanlarında getirsinler, saklama yerleri de olmadığı için fındığı bize satmak zorunda kalsınlar diye fiyatı düşürdüler. Biz bu oyunları daha önceden tahmin ettiğimiz için Hazine ve Maliye Bakanımız Tarım Kredi Kooperatifini devreye koymuştu. Onlar da 24.5 liradan fındık alıyordu. Ama Tarım Kredi Kooperatifi de kar etmek için fındık aldığı için piyasada fiyatlar düşünce alım fiyatlarını 23.5 liraya düşürdüler. Çünkü TMO, regüle etmek için vardır, taban fiyatı uygular. Diğerleri ise kar etmek için biraz daha yüksekten fındık almak için piyasaya girdiler.

"TMO'nun alım süresini uzattırabiliriz"

Trabzon'da ya da başka bir ilde fındık üzerinde oyun oynayan kimse varsa hükümet onların oyunundan haberdar ve takipçisi. Kimse merak etmesin. Zaten en kötü ihtimalle fındığını 22.5 TL'den TMO'ya satabilecekler. TMO'nun gerekirse alım süresini uzattırabiliriz. Bununla ilgili görüşeceğizDiyeceğiz ki; Ocak, Şubat, Mart hatta Nisan'da da alsın. Bununla ilgili TMO Genel Müdürümüz Ordu'ya gelip görüşmelerini yaptı. Hükümet her halükarda üreticinin yanında. Oyun oynayanların oyununu bozmak için gayret gösteriyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKKUŞ GALİBİYETE ODAKLANDI
AKKUŞ GALİBİYETE ODAKLANDI
SINAVLAR ERTELENDİ
SINAVLAR ERTELENDİ