Advert

BU NASIL TEŞEKKÜR?

BU NASIL TEŞEKKÜR?
BU NASIL TEŞEKKÜR? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Salgının başında alkışlarla teşekkür edilen sağlık çalışanları, gün geçtikçe hem sağlıklarından, hem de gelirlerinden oluyor. Sağlıkçıların ödeme katsayısı din görevlilerinin yarısı kadar. 

Bununla ilgili genelgeyi düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Sağlık Emekçileri Sendikası(SES) Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan, “Son genelgede sadece din hizmetleri görevlileri %100 ek ödeme katsayısı ile hesaplanırken sağlık hizmetleri sınıfında çalışan bir personel %66, Covid-19 alanı dışında çalışan bir Profesör ise %16 katsayı ile hesaplanacaktır. Bu oranlar brüt ücret üzerinden hesaplandığı için çoğu sağlık emekçi döner sermaye almayacak yine çoğu sağlık emekçi tavan döner sermaye uygulaması ile normal zamankinden daha az ücret alacaktır. Tablo tek başına sağlık emekçilerinin tükenmişliklerinin artması için yeterlidir” dedi. 

İş barışına darbe!

“Ek ödeme uygulaması iş barışının ve nitelikli sağlık hizmetlerinin önündeki en büyük engeldir” uyarısını tekrarlayan Ferit Ceylan, şunları kaydetti:

“Sağlıkçının talebi nettir. Yoksulluk sınırının üstünde, emekliliğe de yansıyacak temel maaş. Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı rakamlara bakıldığında herhangi bir sağlık çalışanının Covid-19’a yakalanma riski, normal vatandaşın aynı hastalığa yakalanma riskinden yaklaşık dokuz kat fazladır. Ayrıca yine sayın Bakan’ın açıkladığı sayılara göre ülkedeki toplam vakaların yaklaşık %10’sini sağlık çalışanları oluşturmaktadır. 

Akıldan ve vicdandan uzak

Hem bu rakamları kamuoyu ile paylaşıp hem de Covid-19’u sağlık emekçileri için “Meslek Hastalığı” saymamanın akılla ve bilimle açıklanabilecek bir tarafı yoktur. Bilimden, akıldan ve vicdandan uzak bu yaklaşım bir an önce terk edilmeli, acilen Covid-19 meslek hastalığı olarak tanınmalı, ağır iş yükü altında ezilen sağlık emekçileri için çalışma saatleri başta olmak üzere ekonomik ve sosyal tüm tedbirler alınmalıdır.  Aksi halde sadece sağlık çalışanı değil, toplum sağlığı da çok büyük bir riskle karşı karşıya kalacaktır.” Haber merkezi 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV