BU GENÇLER

BU GENÇLER
BU GENÇLER Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Balık pulundan nano boya ürettiler

Ordu Bilim ve Sanat Merkezi ZimbabwE, Endonezya ve İran’da yapılacak yarışmada Türkiye’yi temsil edecek.

İzmir-Buca Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen BUCA IMSEF 2020 (Buca İnternational Music Science Energy Engineering Fair) Yarışması’na dünya gençleri bilim ve sanat projelerini yarıştırdı. Ulusal kategoride Türkiye'nin 27 ilinden, uluslararası kategorilerde ise 24 ülkeden toplam 164 projenin 6 farklı branşta yarıştığı yarışmada Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencileri bir proje ile Türkiye üçüncülüğü kazanırken, iki proje ile Türkiye’yi Endonezya, Zimbabwe, İran’da temsil etmeye hak kazandı.

Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencileri Filiz İpek Oktay ile Sıla Sakallıoğlu tarafından hazırlanan “Midye Kabuğu Katkılı Sır Kullanılan Seramik Kapların Sütün Raf Ömrüne Olan Etkisi” isimli proje Kimya alanında Türkiye üçüncüsü oldu. Ebru Karadağ Uzman yardımcılığında ve öğrenciler Doğa Yakut Uzman ile Zeynep Aydın tarafından hazırlanan “Hidroksiapatit Katkılı Nano Boya” isimli proje Türkiye’yi İran ve Zimbabwe’de yapılacak yarışmada temsil etme hakkı kazandı.

Biyoloji öğretmeni Selahattin Özbucak danışmanlığında öğrenciler Alptekin Arısoy ve İrem Özbucak tarafından hazırlanan “Bir Tür Solucandan, İki Bitkisel Atık ile Üç Vermikültür Eldesi’’ isimli proje ise Endonezya’da gerçekleşecek Uluslararası Algorithma Science Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere uluslararası temsilcilik ödülü aldı.

Çevreci proje

3 ülkede uluslararası temsilcilik hakkı da kazandıklarını belirten öğrenciler; “Projemizde balık pulunu belirli işlemlerden geçirerek elde ettiğimiz hidroksiapatit hazırladığımız boyalarda kullandık ve nano boya ürettik. Analizler sonucunda yaptığımız boyanın örtücülük, ph ve akıcılık değeri olarak piyasada hazır bulunan boyalarla aynı değerde olduğunu gördük. Daha sonra projemizde balık pulu kullanmamızın artısı olarak yanmazlık özelliği kazandığını gördük. Balık pulu kullanılmayan bir atık olduğu için aynı zamanda bu projemiz geri dönüşümle çevreci bir proje oldu. Projenin başında beri bize desteklerini esirgemeyen Başkanımız Hilmi Güler’e teşekkür ediyoruz” dediler. Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 Orduspor'dan 2 takviye daha!
52 Orduspor'dan 2 takviye daha!
FATSA, PAPAKER İLE PRENSİPTE ANLAŞTI
FATSA, PAPAKER İLE PRENSİPTE ANLAŞTI