Advert

BOLAMAN KİLİSESİ VE HAZİNEDAROĞLU KONAĞI

BOLAMAN KİLİSESİ VE HAZİNEDAROĞLU KONAĞI
BOLAMAN KİLİSESİ VE HAZİNEDAROĞLU KONAĞI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Hikmet PALA

Anthony Bryer ve David Winfield, 1958 yılında Karadeniz bölgesinde Sinop’tan Gürcistan’a kadar uzanan bilimsel bir inceleme gezisi yapmışlardı. Bu gezinin bir ürünü olarak 1985 yılında “The Byzantine Monuments and Topografhy of the Pontos” (Bizans eserleri ve Pontus Topografyası) adlı eser bilim dünyasına sunulmuştu. Söz konusu çalışma Türk tarih Kurumu tarafından “Karadeniz’in Orta Çağ Dönemi Eserleri ve Topografyası” adıyla Türkçeye kazandırıldı.

Kitapta bölgemizle ilgili çok kıymetli bilgiler var. Kitabı çeviren İsmail Köse’nin ifadeleriyle; “Anthony Bryer ve David Winfield çok titiz ve alanlarında özgün yapıtlar veren iki akademisyendir. Bölgemizde büyük kısmı yaya ya da at sırtında, günlerce derin vadilerde, dağ zirvelerinde, terk edilmiş köy ve mezralarda, harabelerde, sarp kalelerde ve daha önce hiç ararştırılmamaış mevkilerde yapmış oldukları saha araştırmaları ile dönemin kronikleri ve Yunan kaynaklarına ulaşmaktaki rahatlıkları paha biçilemez eserler vermelerini sağlamıştır.”

Batı istikametinden doğuya doğru araştırmalarını sürdüren Bryer ve Winfield, Bolaman’da kendilerinden önce bölgeye gelen ve kale ile üzerindeki konağı anlatan seyyahların dışında bir ayrıntıyı ortaya çıkarmışlardır;

“Fakat bu seyyahlardan hiçbirinin kalenin içine girerek üst tarafa yerleştirilmiş olan Osmanlı evinin aslında kısmen haç biçimli bir kilisenin üzerine oturtulduğunu görmediği anlaşılmaktadır.”

Bolaman Kalesi, denize girinti yapan 65 metre uzunluğundaki üçgen biçimindeki kaya çıkıntısının üzerine inşa edilmiştir. Kale içerisindeki kilisenin temelleri dış zeminden 4 metre yüksekten başlamaktadır. Kilisenin kale dışından görülebilen tek yeri, doğu duvarındaki çokgen apsis kısmı ile kuzey duvarında küçük bir avluya açılan kapısıdır. Kilisenin duvarları, Trabzon Ayasofya Kilisesi’nde de kullanılan Kalibya-Sidene bölgesindeki sarı kireçtaşından inşa edilmiştir.

Bryer ve Winfield, 1958 yılında Bolaman Kalesi’ni ziyaret ettiklerinde kale üzerine inşa edilen ahşap konak, Hazinedarzade Süleyman Paşa’nın soyundan gelen Argun Kademoğlu’na aittir. Kalenin yukarısındaki selamlık kısmı Hazinederzade Süleyman Paşa tarafından misafir evi olarak inşa edilmiştir. Paşa o dönemlerde Ünye Kalesi’nin üzerine yaptırdığı meşhur sarayında ikamet etmekteydi.

 

KAYNAK: Karadeniz’in Orta Çağ Dönemi Eserleri ve Topografyası, s.212-215

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI