Advert

Bir tarih çürüyor…

Bir tarih çürüyor…
Bir tarih çürüyor… Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Balık ve yöresel yemeklerde Ordu’nun adını Dünyaya duyuran Mıdı Restaurant, çürümeye devam ediyor.

“Mıdı Mehmet” lakabı ile bilinen Mehmet Karaman, teknolojinin ve turistik yıldızları almanın özellikle de taşrada mucize olduğu yıllarda balık lokantasını 1985’li yıllarda eski iskeleye taşıyarak Ordu’nun ilk ve en ünlü yerli bir restoran markasını oluşturdu.

İlk yerel marka

Mıdı öyle kolay bir marka olmamıştı. Mıdı Mehmet, bu markanın temellerini 1963 yılında, eski yük iskelesinin yanında deniz kenarında, balıkhane çeşmesinin bitişiğinde ve ahşap bir barakada pişirdiği balıkları meyve kasalarından yaptığı masalarda, taş ve tuğla parçalarından oluşturduğu oturaklarda vatandaşlara ekmek arası balık satarak atmıştı.

Artan ilgi ve yayılan ünü sonrası Mıdı’nın Yeri 1981 yılında Tuirist Otel’in yanında, daha modern olarak 2. Katta hizmete açılır ve bugünkü yerini bulana kadar devam eder.

Ünlülerin makamı

Sonra denizin 60 metre içindeki konumu ile de Türkiye’de ilk olan Mıdı Restoran olarak devam eden bu önemli yerel marka, 1. Sınıf Turizm Belgesi ile de kalitesini ve ününü taçlandırırır.

Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, bakanlar, ünlü sanatçılar burada ağırlanır, yıllarca.

Öyle ki o yıllardan talihsiz bir şekilde kapanana kadar, yurt dışı ve yurt içinden gelen turistlere “balığı Mıdı’nın, pideyi Dıgı’nın orada ye” tavsiyesinde bulunulur, turizm tanıtım kitaplarında Karadeniz, balık ve yöresel yemekler gündeme gelince yazarların ve gelip görenlerin tavsiyesi Mıdı Restoran olurdu.

Hukuk mücadelesi

1986 yılının Şubat ayında Mıdı Mehmet ölünce, bunu bir fırsat bilen o günkü yerel yönetim, Ordu’nun tanıtımına yıllardır önemli bir katkı sunan bu işletmeyi kapatır.

Uzun süren hukuki süreç, Mıdı Mehmet’in çocuklarının lehine işlese de, mühürleyenlerin koruma konusunda gerekli hassasiyeti göstermemesi nedeniyle bir çok kez yakılmak istenir, madde bağımlılarınca onlarca kez tahrip edilir.

Şimdi geriye o ünlü markanın yıkılmak üzere olan iskeleti kalır. Sürüç öyle gösteriyor ki, işletmecilerini haklı çıkaracak ama devlete gerekçesiz kapatılmasından ve korunmamasından dolayı da büyük bir yük getirecek. Gözde Özgür/Ordu Hayat

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!