Advert

BİN ÖĞRENCİYE, BİN TABLET

BİN ÖĞRENCİYE, BİN TABLET
BİN ÖĞRENCİYE, BİN TABLET Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Çocuklar eğitime uzak kalmasın diye...

Evlerinde tablet veya bilgisayar olmadığı için uzaktan eğitime uzak kalan öğrencilerin imdadına Altınordu Belediyesi yetişti. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “ülkemizin ve milletimizin yarınları olan çocuklarımızın eğitimlerine bin tablet bilgisayar ile destek veriyoruz” dedi.

Altınordu Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısının 1. Birleşiminde konuşan Başkan Aşkın Tören, Altınordu Belediyesi tarafından yapılan çalışmaların yanı sıra tamamlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında da bilgiler verdi.

Müfettişlerden tam not

Ağustos Ayı boyunca İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen Mülkiye Müfettişlerinin denetim sonuçlarını değerlendiren Başkan Tören, “bu denetim bizim açımızdan çok yararlı oldu. Hem hesap verebilirlik ilkemizin hem de sürdürülebilir politikalarımızın gelen teftiş raporu sonucundan anladığımız kadarıyla tutarlı ve doğru adımlarla ilerlediğimizin de resmi bir tescili olduğunu gördük. Söz konusu raporda; ‘Belediyenin ciddi bir gayret ile geçmiş yıllardan kaynaklanan yapısal sorunları ile borçların ödenmesinde  kararlı sürdürülebilir politikalar oluşturulması noktasında çalışmalar içerisinde bulunduğu ve vatandaş memnuniyeti odaklı bir belediyecilik örneği sergilediği incelenmiş ve değerlendirilmiştir’ ifadelerinin yer kayda geçtiği, aldığımız emanetin hakkını vermemiz ve bizzat kayıt altına alınması ile onurlandığımız bir raporumuz oldu. Günlerce süren teftiş ve denetim sonucunda 17 aylık görev süremiz içerisinde, ilkeli, tutarlı, hesap verebilirlik, verimlilik ve şeffaflık ilkelerine uygun hareket ettiğimizin tescillendiğini gördük” diye konuştu.

Eğitime büyük destek

Pandemi süreci koşullarında hayata geçirilen uzaktan eğitim sistemi dolayısıyla öğrencilerin eğitimlerine katkı vermek amacıyla 1000 adet tablet desteği vereceklerini aktaran Başkan Tören, “Maddi durumu el vermeyen öğrenciler için başlatılan uzaktan eğitim seferberliğine Altınordu Belediyesi olarak güçlü bir şekilde destek veriyoruz. Bütün zorluklarımıza rağmen, imkansızlıklarımıza rağmen eğitim de fırsat eşitliği gibi Anayasal bir güvenceyi ve sorumluluğu yalnız bırakmayalım dedik ve birinci aşamada 1000 adet tableti eğitime destek olmak için Altınordu Belediyesi olarak üstlendik. Biz vicdanı, irfanı ve fikri hür nesiller yetişmesi adına çocuklarımıza destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yatırım bütçesi

Belediyenin bozulan mali tablosunun uyguladıkları sıkı mali disiplin ve tasarruf politikalarından sonra restorasyon ve dengelenme sürecinin geride kaldığına da dikkati çeken Başkan Tören, şunları kaydetti:

“Uyguladığımız sıkı mali disiplin ve tasarruf politikalarıyla Belediyemizin bozulmuş ve kendini döndüremez duruma gelmiş mali tablosunu düzelttik. Belediyemizin piyasaya karşı sorumluluklarının tamamını yerine getirerek tek 1 kuruş borçlanmadan yatırımlarımıza da devam ederek her yıl açık veren bütçemizi artıya geçirdik.

Bisikletli yaşam

Geçmişte şehrimizin kıyı kenar çizgisi üzerinde 6.5 km.lik bisiklet yolu projesi yapılmıştı. Bizde Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bir farkındalık oluşması ve bisikleti gündelik yaşamın bir parçası haline getirmek için fikri bir proje hazırladık. Türkiye Belediyeler Birliğine proje sunan 300 Belediye içerisinde projemiz ilk üçe girerek ödüle layık görüldü.  Ödülümüzü şehrimiz adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu’ndan almanın onurunu yaşadık. Yaptığımız proje ile kıyı kenar çizgisinde bulunan bisiklet yolunu şehir merkezine günlük hayatın içerisine entegre edecek 11.5 km’lik bir plan çıkardık ve bunu hayata geçirmek için çalışmalarımıza başladık.

DOKA’dan 3 projeye onay

Şehrimizin istihdamı, tanıtımı ve turizmine katkı verecek 3 yeni projemiz Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından onaylandı. Bu kapsamda Mali Destek programı Altınordu Coğrafi İşaretli Ürün Tanıtım Noktası, Yerel Lezzetler Durağı ile Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi projelerimiz DOKA desteğini kazandı. Projelerin hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

150 kadına daha iş

‘Altınordu Belediyesi Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi’ projesi ile ildeki işsiz kadın ve gençlere dikiş makinesi operatörlüğü eğitimi verilecek. Proje kapsamında kadınlar ve dezavantajlı gruplar olmak üzere 150 kişi dokuma, konfeksiyon ve makineci modülü eğitimi alacak. Proje ile şehirdeki nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması sağlanırken eğitim sonrasında ise katılımcıların istihdam edilebilmesi için danışmanlık hizmeti verilecek.

Kadın kooperatifi

Ordu’da bir ilke imza atarak Ordu’nun ilk Kadın Kooperatifini kurduk. Amacımız, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en büyüğü olmak. Sürdürebilir, modern Altınordu’nun 2030 hedefleri Birleşmiş Milletler kalkınma programı ve aynı zamanda 2023 hedefleriyle uyumlu bu çalışmayı hayata geçiriyoruz. Altınordu Belediyemiz öncülüğünde bir kurucu kooperatif kurduk ve şimdi bu kapsamda teması fındık olan 2030 Altınordu Ordu Vizyon Eylem Planını yazmak üzere harekete geçtik.

40 yıl sonra mutlu son

40 yıllık mazisi ve hikayesi olan bir sorunu meclisimizle birlikte bizim dönemimizde çözmek nasip oldu. Belediye Hizmet Binamızın 40 yıllık sorunu mevcut hukuki yolların tüketilmesi ve sonrasında belediyemizle hak sahiplerinin bir araya gelmesi ile birlikte uzlaşarak tamamlamış olduk. Yaklaşık 1980’da başlayan hikâye dönemimizde nihayet buldu. Mevcut hak sahiplerine mahkeme sonrasında bir uzlaşmaya gittik ve 8 milyonluk bir ödemenin taksitini geçen ay itibari ile başlattık. 8 ay içerisinde bu borcu da ödeyerek belediyemizin kangrene dönmüş bu sorununu da ortadan kaldırmış olacağız.

Cumartesi pazarı taşınıyor

Hıfzıssıhha Kararları doğrultusunda Cumartesi Pazarı olarak hizmet veren pazarı Kasım Ayı itibari ile Altınordu Belediyemiz tarafından günün koşullarına göre hijyenik ve modern bir şekilde inşa edilen Şirin Pazar’a taşıyacağız. Oluşturduğumuz komisyon tarafından yapılan kura ile pazarcı esnaflarımızın yerlerini belirledik.

5 tesis açılışa hazır

Açılışa hazır hale getirdiğimiz ve pandemi süreci dolayısıyla ertelemek zorunda kaldığımız Şirin Pazar, Gastronomi Merkezi, Engelli Tek Durak Noktası, Down Kafe ve Kariyer Merkezi projelerimizi Bilim Kurulu’nun yapacağı açıklamalara bağlı olarak toplu olarak açmayı planlıyoruz.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV