BAŞHEKİM GİZLİ BELGELERİ İFŞA ETTİ

BAŞHEKİM GİZLİ BELGELERİ İFŞA ETTİ
BAŞHEKİM GİZLİ BELGELERİ İFŞA ETTİ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Atila Gürgen, bir haber ile ilgili gazetemize gönderdiği açıklamaya, gizli olması gereken resmi bir soruşturma evraklarının fotoğraflarını da göndererek, büyük bir skandala daha imza attı.

Ordu Devlet Hastanesinde görevli Opr. Dr. K.K tarafından imza altına alınan ve 02.08.2019 tarihinde evrak kayıttan geçen şikayet başvurusunda bahsi geçen 30 Temmuz 2019 günü Başhekimliğe gittiğinde 'Dr. Atilla Gürgen'in oturduğu yerden doğrulmadan saygısız ve alaycı bir tavır ile kendisi ile konuştuğu, başhekimlik makamından kovduğunu, kendisini itibarsızlaştırmaya çalışan bu hareketin kendisini çalışmaktan, çalışma istek ve hevesinden alıkoyması sebebi ile mobing uygulandığı iddiaları….' şeklinde devam eden  raporda diğer göz doktorlarının uzman hekimlerinin de  mağdur edildikleri iddialarının soruşturmacı tarafından araştırılmadan iddiası olan kendi başvurması gerekçesi ile araştırmadığı yazmakta idi. Ayrıca gazetemize atıf yapılarak haberimizin  mesnetsiz ithamlardan ibaret olduğunu belirten soruşturmacı anladığımız kadarı ile ne hikmet ise haberde ismi geçen Dr. N.Şnin ifadesine başvurmadan olayı kapatma yönüne gittiği kanaati bizler de oluştu.

Anlaşıldığı kadarı ile de CİMER'e iki tane de aynı konu ile alakalı başvuru yapılıyor ve bunlar da soruşturmaya konu yapılmadan kapatılıyor.

Kanunlar hiçe sayılıyor

Peki kanunlarımız ne diyor; 'Delil bulunamıyorsa bile kadının beyanı esas alınabilir' ilkesi "6284'e göre korunma talep eden kişi, tedbir için aile mahkemesine veya savcılık veya kolluk birimlerine delil olmadan talepte bulunabilir. Tedbir kararı verilmesi için de delil aranmaz. Aynı iddialarla ilgili olarak soruşturma açılmasını da talep edebilir. Talep olmasa veya şikayet olmasa da bazı suçlar için savcı doğrudan soruşturma yapabilir, önemli olan suçun niteliğidir." Bu ilke Yargıtay'ın çok eski bir içtihatıdır ve der ki: Bir kadın ya da çocuk kendi şerefini ve namusunu da ortaya koyarak, bir iddiada bulunmaz. O nedenle somut olayın özelliklerine göre değerlendirme yapılır."

Gizli belgeler

1982 Anayasa'sının "A. Özel hayatın gizliliği" başlıklı 20 nci maddesinde "Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Memur bilgi sistemi, özlük dosyası" başlıklı 109 uncu maddesinde "Memurlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası esas alınarak kurumlarınca tutulacak personel bilgi sistemine kaydolunurlar. Her memur için bir özlük dosyası tutulur.Özlük dosyasına, memurun mesleki bilgileri, mal bildirimleri; varsa inceleme, soruşturma, denetim raporları, disiplin cezaları ile ödül ve başarı belgesi verilmesine ilişkin bilgi ve belgeler konulur. Özlük dosyalarının tutulma esasları ile özlük dosyalarında yer alacak belgelere ilişkin usül ve esaslar Devlet Personel Başkanlığınca belirlenir." denilmektedir.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan Kamu Personeli Genel Tebliğinde; özlük dosyalarının itina ile doğru ve tarafsız bir şekilde tutulmasından personel birimlerinin sorumlu olduğunun düzenlendiği, özlük dosyasında memur hakkında yapılan disiplin soruşturmalarına ilişkin evraklar ile verilen disiplin cezaları, yargı organlarınca memur hakkında verilmiş karar örneklerinin yer alacağının sayıldığı, özlük dosyalarının tutulması ve muhafazasında özel hayatın gizliliği ilkesine riayet edileceğinin kural altına alındığı ve özlük dosyası içeriği hakkında soruşturma ve kovuşturmaya yetkili merciler dışındakilere açıklama yapılamayacağının ve bilgi verilemeyeceğinin düzenlendiği görülmektedir.Söz konusu Seri No: 2 Kamu Personeli Genel Tebliğinin, "D) Özlük Dosyası Tutulmasına İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı bölümün 9 uncu fıkrasında "Özlük dosyalarının tutulması ve muhafazasında özel hayatın gizliliği ilkesine riayet edilir. Özlük dosyası içeriği hakkında soruşturma ve kovuşturmaya yetkili merciler dışındakilere açıklama yapılamaz, bilgi verilemez. Ayrıca kişinin rızası olmaksızın özlük dosyasındaki bilgiler ve kayıtlar esas alınarak kişi hakkında yayında bulunulamaz." ifadesi yer almaktadır.

Sizce pandemi sürecinde bayan doktora şiddet iddiası içeren bir konuda Delil bulunamıyorsa bile kadının beyanı esas alınabilir' ilkesine riayet edilerek kapsamlı bir soruşturma yapılmış mı? Takdir kamuoyunun.

Özlük dosyalarının tutulması ve muhafazası sırasında özel hayatın gizliliği ilkesine istinaden Dr. K.K.nın özlük dosyasında olması gereken gizli disiplin soruşturmasının bir kısmının gazetemize Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Atilla Gürgen vasıtası ile gönderilmesi yasaya aykırı değil mi?

Adaletin tecellisi ve vatandaşın devlete olan güvenin zedelenmemesi için  bu haberde geçen iddialar ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığını ,Ordu İl Valiliğini ve Ordu Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ediyoruz. Haber merkezi

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 Orduspor'dan 2 takviye daha!
52 Orduspor'dan 2 takviye daha!
FATSA, PAPAKER İLE PRENSİPTE ANLAŞTI
FATSA, PAPAKER İLE PRENSİPTE ANLAŞTI