Advert

BANA BİR GÜL VER…

BANA BİR GÜL VER…
BANA BİR GÜL VER… Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Medical Park Ordu Hastanesi yönetimi ve çalışanları Hasta Hakları Günü’nü unutmadı ve hastaları gül ile karşıladı.

Hasta Hakları ilk kez 1981 yılında Lizbon’da yapılan 34. Dünya Tabipler Birliği Genel Kurulu’nda yayımlanan Lizbon Bildirgesi ile benimsenmiştir. Daha sonra 47. Dünya Tabipler Birliği Kurultayında (Bali, Eylül 1995) değişikliğe uğramış, 171. Konsey Oturumu’nda (Şili, Ekim 2005) gözden geçirilip düzeltilmiştir. Ulusal düzeydeki yasal düzenleme Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi, Hasta Hakları Yönetmeliği, İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi gibi mevzuatlarda yer almaktadır. Ülkemizde 1998’de, 26 Ekim “Hasta Hakları Günü” olarak kabul edilmiştir.

Hekimin vicdanı, hastanın yararı

Bildirge, uygulamaya yönelik, ahlaki ve yasal güçlüklerin var olabileceğini göz önüne almakla birlikte hekimin, her zaman için hem kendi vicdanına göre, hem de hastanın en çok yararına olacak şekilde davranmasını şart koşmaktadır. Yasal durum ya da hükümetin tutumu hastaların bu haklarını göz ardı ediyorsa, hekimler bu hakların elde edilmesi ya da onarılması için yollar aramalıdır.

Hasta hakları nelerdir?

Nitelikli tıbbi bakım hakkı, Seçim yapma özgürlüğü. Kendi kaderini belirleme hakkı. Bilinci kapalı hasta. Yasal ehliyeti olmayan hasta. Hastanın isteğine karşın yapılan girişimler. Bilgilendirilme hakkı. Gizlilik hakkı. Sağlık eğitimi hakkı. Onuruna ve özel yaşamına saygı talep etme hakkı ve Dini destek alma hakkı.

Medical Park Ordu Hastanesi ailesi bu Hasta Hakları Günü’nde de misafirlerine gül dağıttı, günlerini kutlayarak, haklarını hatırlattı. Seran Eren Şensoy/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
LİDERLİĞE 'TİRYAKİ'!
LİDERLİĞE 'TİRYAKİ'!