Advert

“BAHÇENİZİ TANIYIN!”

“BAHÇENİZİ TANIYIN!”
“BAHÇENİZİ TANIYIN!” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Fındık Araştırma Enstitüsü  Müdürü Aysun Akar, üreticilere bahçelerini iyi tanımalarını tavsiye ederek, ancak bu durumda kaliteli ve bol ürün alınabileceğini söyledi.

İçinde bulunduğumuz şu günlerin bahçeleri tanımak için bir fırsat olduğuna dikkati çeken Aysun Akar, şunları kaydetti:

“Çoluk çocuk köye çıkabiliriz. Bir günümüzü ateşte kokulu üzüm kaynatmaya ayırırken bir kaç günümüzü de bahçemizi gezmeye ayırabiliriz. Kuruyan dalları tespit edip kesebiliriz, sorunun dalkıran mı mayıs böceğimi vb. olduğunu anlamaya çalışırız, birbirinin üstüne yatan güneşini engelleyen dalları keseriz, dal içi budaması, dip sürgünü temizliği yaparız. Bir de toprak numunesi alırız ki analiz sonuçlarına göre gereği kadar “ne eksik ne fazlası” gübreleme yapabilelim.

Eğer 3 yıldan fazladır analiz yaptırmadıysanız toprak analizi yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Şunu da hatırlatmak isteriz ki toprağın tabi tutulacağı ön işlemler sebebiyle toprak analizi sonuçlarının çıkması yaklaşık 30 günü bulabilir. Bu yüzden numune getirmeye geç kalmayın. Bitki sağlığı yönünden ise eğer bahçenizde Filiz Güvesi varsa veya şöyle diyelim 100 yaprağın 15’i Filiz Güvesi zararı görmüş ise Kimyasal mücadele için son günlerdeyiz. Hastalık ve zararlı teşhis ve tedavi yöntemleri için Enstitümüzden her daim yardım alabilirsiniz. Sonuç olarak bahçemizde vakit geçirirsek bahçemizi daha iyi tanır ve onun ihtiyaçlarını daha iyi karşılarız. Böylelikle verimli ve kaliteli ürün elde ederken sürdürülebilir fındık tarımı için de  katkı sağlamış oluruz.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV