"AVUCUNUZU YALARSINIZ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel; "Fındıkta şimdiki yeni oyun "fındık ihracatı düştü" şeklindeki algı operasyonudur. Halbuki gerçek bu değildir. Bu da oyun, yemezler. Avucunuzu yalarsınız. Hadi oradan." dedi.

Panik havası yaratılmak istendiğine dikkati çeken Adıgüzel, her şeyin farkında olduklarını ve oyuna gelmeyeceklerini ifade etti.  

"Farkındayız"

İhracat üzerinden algı oluşturulmak istendiğini altını çizen Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti;

Fındıkta şimdiki yeni oyun "fındık ihracatı düştü" şeklindeki algı operasyonudur. Halbuki gerçek bu değildir. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda aynı dönem itibariyle 2016-17 sezonunda 106 bin, 2017-18 de 140bin, 2018-19 da 126bin ton iç fındık ihracatı görülüyor. Bu yıl aynı dönem ise 110 bin ton görülüyor  Üstelik bu yıl ihracat bir ay da geç başlamıştır. Aslında önceki yıllara göre değişen hiçbir şey. Hatta belki yeni sezon öncesine kadar önceki yılları da geçebilir. 2019-2020 sezonu ile kıyaslamak zaten art niyetlidir. Çünkü o yıl yüksek rekolte ve İtalya'da hiç fındık üretilmemesinden kaynaklı daha önce örneği olmayan yüksek ihracat üzerinden bu algı kurulmaktadır. Ama biz farkındayız, kimler ne karıştırıyor. Fındık ihracatının yarıdan çoğunu yapan İtalyan kartel ihracatı bu yıl düşük göstermek için fındığı alıp Türkiye'de depolamıştır. Çünkü bu yabancı firmanın aynı zamanda Türkiye'den ihracat yapma yetkisi de vardır. Bu yetkisini ihracatı düşük göstermek için kullanmaktadır. Zamanı gelince bu manipülasyonların da hesabı sorulacaktır. Bir panik havası yaratılmak istenmiş, başarılı olunamamıştır. Fındığı pazara geç indiren çiftçi, taban fiyat veren ve alım yapan TMO ve bu işte üretimden ülkeden yana olan herkes bir şekilde cezalandırılmak, yapılan yanlıştı denmek istenmiştir. Karadeniz fındık ihracatçıları birlik başkanı yerel bir kanalda açıkça arz oluşmadan talep oluşmaz diyerek fındığı pazara geç indiren çiftçiyi ve yüksek fiyat beklentisi sunan herkesi suçlamıştır. Hadi oradan.

"Fındık kurtlarından yeni hamle"

 Bu yıl için de yüksek bir üretim beklentisi öngörerek doğmamış çocuğa don biçmiştir.  Halbuki şu ana kadar giden kuraklık birçok tarım ürününde üretim azalmasına yol açmıştır, bundan sonra da ne olacağı belli değildir Ayrıca pandemi koşulları evde fındık ve fındık mamulü tüketimini arttırmıştır.  Uluslararası kartelin depolarındaki fındık azalmaya başlamış, TMO fındık alım süresini Nisan sonuna kadar erteleyince fiyatın tekrar yükselmesi için koşullar uygun hale gelince,  fındık kurtları yeni bir hamle geliştirmişlerdir. Acı olan bazı siyasilerin de bu söyleme ve bu operasyona bilerek ya da bilmeyerek katkı vermesidir. Tüm bu yöndeki açıklamalara ziraat odaları ve yerli milli bileşenler tepki göstermiştir. Buradan bir kez daha söylüyorum. Fındıkta artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Eline metin verilip okutulan siyasiler yok artık.  Doğruları önceden gören ve bu konuda proaktif önlem alıp, halkı ile beraber hareket etme becerisine sahip ve her zaman olduğundan daha fazla üreticinin ve halkının yanında olan yerli tüccarımız ve sanayicimiz var. Yine avucunuzu yalarsınız."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!