Advert

AV ZAMANI…

AV ZAMANI…
AV ZAMANI… Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Balık avı yasağının kalkmasıyla birlikte bu gece “Vira Bismillah” diyerek balık sezonu başlangıcını iyi bir şekilde yapmak isteyen balıkçılar, denizlerde ilk avına çıkacak.

Tekneler denize iniyor

 

Türkiye genelinde balık avı yasağı bu gece itibariyle kalkıyor. Ordulu balıkçıklar da son hazırlıklarını yaparak bu geceyi iple çekmeye başladı.

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasağı, 1 Eylül'de sona erecek. Bu gece teknelerini denize indirmeye hazırlanan balıkçıların en büyük umudu ise palamut.

“Vira bismillah diyeceğiz”

Balık sezonuna başlayacakları için heyecanlı olduklarını söyleyen Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir; “31 Ağustos gecesi (bu gece) denizde olacağız. Denizlerde balığımız bazen oluyor, bazen de olmuyor ama biz her zaman teknelerimizle denizde olacağız. Bu sene palamut görünüyor ama çok büyümedi. Şuan için 25-30 cm. arasında balık var. İnşallah arkasından iri balık gelir, bu sayede vatandaşımız da ucuz balık yer. Hazırlıklar tamam. Vira Bismillah deyip başlayacağız.” dedi.

“Bol palamut umuyoruz”

Hamsi ve istavrit balıklarının az olacağı için umutlarının palamutta olduğunu aktaran Aydemir, şunları kaydetti; “Geçen yıl hamsi vardı ama palamut hiç yoktu. Bu yılki ilk izlenimlerimize göre palamut görünüyor. O yüzden hamsi az olabilir. Ayrıca bu yıl istavrit de az. Balıkçılarımızın umudu palamut olacak. Umutluyuz. İnşallah bol palamut olacak.”

Ordulu bazı balıkçıların ilk avlanma için Sinop, Gerze ve Ereğli’ye gittiklerini belirten Aydemir, buralarda daha iri ve çok balık olduğunu, o balığın zamanla Ordu’ya da geleceğini dile getirdi.

Palamut balığının ilk etapta fiyatlarının az da olsa yüksek olabileceğini aktaran Aydemir, balık çok oldukça fiyatların da düşeceğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!