Advert

ATATÜRK'ÜN YAVERİ MEZARI BAŞINDA ANILDI

ATATÜRK'ÜN YAVERİ MEZARI BAŞINDA ANILDI
ATATÜRK'ÜN YAVERİ MEZARI BAŞINDA ANILDI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, CHP İl ve ilçe örgütü ile beraber Atatürk’ün Edirneli Yaveri, Mahmut Celalettin Üner’in Şehir Mezarlığı'nda bulunan kabrini ziyaret ederek dua okudular.

Atatürk’ün Yaveri, Mahmut Celalettin Üner’in kabri başında Milletvekili Adıgüzel'in yanı sıra CHP İl Başkanı Atila Şahin, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, CHP il ve ilçe yönetimi, İyi Parti İl Başkanı Ekrem Şentürk ve yönetimi, Saadet Partisi İl Başkanı Erkan Temiz ve yönetimi, Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş yer aldı.

"Önemli bir şahsiyet"

Atatürk’ün Edirneli Yaveri Mahmut Celalettin Üner’in mezarının sahipsizken eski Ordu Belediye Başkanı merhum Kazım Türkmen döneminde yaptırıldığını belirten CHP İl Başkanı Atila Şahin, "Atamızın Başyaveri Mahmut Celalettin Üner, 1989 yılında Edirne'de doğmuş çok önemli bir şahsiyet. Kendisi Edirneli. Hala daha Edirne akrabaları yaşıyor. 1910 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olmuş. 1929'da ise Cumhurbaşkanlığı Başyaverliğine getirilmiş. 1938 yılında Atatürk'ün komaya girmesi nedeniyle ziyarete alınmaması için nöbet tutan 5 yaverden biri. İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte 3 yıl daha başyaverlik yapmış. Samsun'a yerleşmiş. Ordu'ya geldiğinde sıtma hastalığına yakalanmış. 1945 yılında Ordu'da vefat etmiş. eski Ordu Belediye Başkanı merhum Kazım Türkmen döneminde mezar yaptırılmış. Ancak sonra bakımsız hale gelmiş. Biz öğrendikten sonra tekrar yaptırdık. Atatürk'ün öldüğü an yanında olan Üner'i, 10 Kasım'da anmak istedik." dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Erkan Temiz ise Atatürk’ün Edirneli Yaveri Mahmut Celalettin Üner’in kabri başında dua okudu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ