AŞI SONRASI REHEVATE DİKKAT!

AŞI SONRASI REHEVATE DİKKAT!
AŞI SONRASI REHEVATE DİKKAT! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Covid-19 gibi ölümcül bir pandemide rehavete yer olmadığını belirterek, "Aşı sizi koruyacaktır ama çevreden aldığınız canlı virüsü başkalarına bulaştırmayı önleyemeyecektir, yani hala taşıyıcı olabilirsiniz." dedi.

Covid-19 vakalarında düşüşün olmasının sevindirici olmasına karşın toplum tarafından gösterilecek rehavete dikkat çeken Coşkun, 'kurallara uyulmazsa vakalar yeniden artabilir' uyarısında bulundu.

"Aşı öncesi gibi devam etmeliyiz"

'Böylesine ölümcül bir pandemide aşının ülkemizde de kullanılacak olması çok sevindirici. Fakat şu unutulmasın: Daha 3 hafta önce vakaların pik yapıp Türkiye haritamızdaki en kırmızı renkler arasına giren Ordu ilimiz, sokağa çıkma yasaklarının tam zamanında gelmesi ile ve insanlarımızın yasaklara her zamankinden daha fazla uymasıyla, vaka sayılarında inişe geçmiştir' diyen Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; "Bu çok sevindiricidir. Fakat unutulmamalıdır ki toplumumuz tarafından gösterilecek bir rehavet, alınan tedbirlere riayet etmemek, koruma önlemlerinde gösterilecek en ufak bir gevşeme, tablonun yeniden kızarmasına neden olabilecektir. Tüm vatandaşlarımıza en hayati tavsiyem, sanki aşı yokmuş gibi önlemlere sadakat göstermeleri, aşı olsalar bile, antikorların oluşması 15-30 günü bulacağından, asla gevşeme göstermeden, maske+mesafenin 2 metre olarak korunması + aile içi olmayanlarla 2 dakikadan fazla karşılıklı diyaloga girilmemesi + yüz ve el temizliğine çok dikkat edilmesi önlemlerini hiç aksatmamalarıdır. Aşıdan sonra yaklaşık 1 ay sonra koruyucu antikorlar oluşacaktır ama bu durum herkeste aynı sürede ve koruyuculukta olmayabilir. O nedenle Doktorlarımıza da danışarak, gidilecek yolu belirleyebiliriz. Belki aşıdan bir ay sonra koruyucu antikorların seviyesini ölçtürerek koruyuculuk seviyesi hakkında fikir sahibi olunabilir ama bu konuda Sağlık Bakanlığımızın uyarıları mutlaka takip edilmeli, dinlenmeli ve ona göre hareket edilmelidir."

"Taşıyıcı olabilirsiniz"

'Aşı sizi koruyacaktır ama çevreden aldığınız canlı virüsü başkalarına bulaştırmayı önleyemeyecektir, yani hala taşıyıcı olabilirsiniz' diyen Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı; "Toplumun büyük kesimi aşılandığında ciddi bir düzelme bekliyoruz. O nedenle kimse bilimsel dayanağı olmayan öğütlerin ve  yetkisiz kişilerin sözlerine itibar etmesin. Aşı eğer size uygun görülmüşse vurdurmaktan asla tereddüt edilmesin. Aşı sizi pandeminin öldürücü girdabından alacak tek çözümdür. Ama , korunma tedbirleri de, ülkede tehlikenin bittiğini gösteren bilimsel veriler oluşmadan ve Sağlık Bakanlığımız ve Bilim kurulumuz sizlere tehlike bitti uyarısı yapmadan sonlandırılmamalıdır. Öyleyse en önemli ilk hedef: Korunarak, aşıyı bekliyoruz."

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!