Advert

AŞI KRİZİ KAPIDA!

AŞI KRİZİ KAPIDA!
AŞI KRİZİ KAPIDA! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Koronavirüs vaka sayılarının yükselişinin sürmesi nedeniyle endişeye kapılan vatandaşlar, zatürre ve grip aşısı almak için telaşına kapıldı. Eczanelere henüz grip aşısı gelmediğini aktaran Ordu Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Hakan Öztekin, gelen aşıların yetmesinin imkansız olduğunu, Türkiye'nin kendi aşısını üretmesi gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu'nun koronavirüse yakalanan kişilerin grip hastalığına da yakalanması durumunda hastalığın ağır geçebileceğini, bu yüzden grip ve zatürre aşısı olunması gerektiğini açıklamasından sonra Ordu'daki vatandaşlar da grip aşısı için eczanelerin kapısını aşındırmaya başladı.

Ordu'da da vatandaşlar grip ve zatürre aşısı aramaya başladı. Ancak henüz eczanelere bu aşılar gelmediği için insanlar eli boş dönüyor.

"Gelen aşı yetmez"

Bu yıl gelecek aşıların kronik hastalar ile 65 yaş üstüne bile yetmediğinin altını çizen Öztekin, şunları kaydetti; "Şuan bütün dünya grip ve zatürre aşısının peşinde. Geçen  yıl 1 milyon 200 bin aşı gelmesine ve pandemi olmamasına rağmen aşılar yetmemişti. Ama bu sene bilim kurulu da özellikle 65 yaş üzerine grip aşısı yapılmasını önerdiği zaman işler karıştı. Türkiye'de sadece 8.5 milyon 65 yaş üstü insan var. Bu yıl covid-19 pandemisinin de olmasından dolayı Türkiye'ye gelecek aşı en fazla 1 milyon olur. Sağlık Bakanlığı bu işin üzerine düşüp bir baskı kurarsa belki 1 milyondan fazla grip aşısı ülkemize gelebilir. Ama yetmez. 8.5 milyon 65 yaş üstüne bile yetmeyen aşı, 65 yaş altı kronik hastalara da lazım.

10 misli aşıya ihtiyaç var

Kronik hastalığı bulunmayan 65 yaş altındaki kişilerin ise aşıya ulaşamama ihtimali ise çok yüksek. Türkiye'nin şuan en az 12-13 milyon aşıya ihtiyacı var. Bu yıl geçen seneki gelen aşının tam 10 misline ihtiyacımız var. Grip ve zatürre aşısını dünyada üreten 3-4 tane ülke var. Bütün dünya ülkeleri bu aşıları istiyor. Hal böyle olunca talebe cevap verebileceklerini sanmıyorum. Çok ciddi bir problem bizi bekliyor."

"Kendimiz üretmeliyiz"

Grip ve zatürre aşısının dışarıdan az mı yoksa çok mu geleceğini düşünmek yerine yerli ve milli grip aşısı üretmek gerektiğini savunan Öztekin; "Artık bizim grip aşısı da yapmamız lazım. Her şeyimizi kendimiz yapmamız lazım. Artık dünyada kendinize yetmeniz gerekiyor. Akaryakıt, doğalgaz, aşı bunların hepsinde kendi kendimize yetmemiz lazım. Çünkü kimseden kimseye fayda yok." dedi.

Fransız oyunu!

Grip aşısının para politikası yüzünden ithalatçı Fransız firması tarafından Türkiye'ye çok fazla gönderilmek istenmediğini aktaran Öztekin, bunda Türkiye'de 70 lira olan grip aşısının yurt dışında ise 30 Euro'ya satılmasının etkili olduğunu dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI