ARTIK MEYVELER ÇÜRÜMEYECEK

ARTIK MEYVELER ÇÜRÜMEYECEK
ARTIK MEYVELER ÇÜRÜMEYECEK Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile Perşembe’de kurulan Meyve, Sebze İşleme ve Kurutma tesisinde deneme üretimi başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ABC Deterjan Firması ve Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği işbirliğinde uygulanacn “Yerli Yerinde Taflan Projesi” kapsamında Perşembe ilçesinde kurulan Meyve, Sebze İşleme ve Kurutma tesisi faaliyete geçti. Proje kapsamında Perşembe ilçesinde pek çok yaygın alanda özellikle fındık bahçeleri arasında bulunan ve ziyan olan taflanlar toplanacak, kurutma ünitesinde değerlendirilecek. Taflanın yanı sıra bahçelerde yerlere dökülerek ziyan olan ve çürümeye terk edilen pek çok meyve de işlenerek ekonomiye kazandırılacak.

500 ton meyve işlenecek

Özellikle elma ve son dönemde Karadeniz’in gözde meyvelerinden kivi ziyan olanlar arasında sayılabilir. Bu sayede yılda yaklaşık toplam 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak.

Tesis 2021 yılında 500 ton, 2025 yılında ise 1.000 ton meyve değerlendirme hedefiyle yola çıkıyor.

Bahçelerde yetişen her türlü meyve ve sebzelerin değerlendirerek ekonomiye kazandırılacağı tesiste deneme üretimini yerinde gören Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, tesisin ilimizde kadın istihdamına ve ekonomiye katkı sunacağını söyledi. Gözde Özgür/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsunspor, Fatsa'ya acımadı
Samsunspor, Fatsa'ya acımadı
CEZAEVİNDEN SATILIK TAVUK
CEZAEVİNDEN SATILIK TAVUK