"ARICILAR ÇÖZÜM BEKLİYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de söz alarak arıcıların sorunlarını gündeme getirdi.

Türkiye'de 82 bin kayıtlı arıcının olduğunu ve yanında en az 2 kişi çalıştırdığını aktaran Adıgüzel, "Sanayi, pazarlama, imalat sektörü ile birlikte 250 bin kişiye iş, aileleri ile birlikte 1 milyonu aşkın kişiye ekmek kapısı." dedi.

"Pandemide arıcılık tükenme noktasına geldi"

'Arıcılık sektörümüzün zaten sahte bal ile mücadele ve pazarlama gibi sorunları vardı. Pandemi koşulları arıcıları daha da zora sokmuştur' diyen Adıgüzel, şunları söyledi;

"Türkiye bal üretiminde dünya ikincisi, bu kadar kişinin ekmek kapısı, doğal yaşam döngüsü için vazgeçilmez canlılar. Bu kadar mı ihmal edilir, her türlü destekten yoksun, kaderi ile başbaşa bırakılır.  Arıcı için kovandaki arısının evindeki çocuğundan farkı yok. Onun da beslenme gideri, barınma ve ilaç gideri var. Nakliyesi var. Pandemide arıcılık tükenme noktasına geldi.  Kredi aldı ödeyemiyor. Bal sattı, pandemi yüzünden esnaftan parasını alamıyor. Gezgin arıcının kovanlarını nakletmeye bile parası yok. Söylediğimiz hususlar dünya ikincisi olduğumuz arıcılık sektörü için hayati önemdedir. Bu konuların Tarım Bakanı tarafından harfiyen dikkate alınarak destek ve acil çözüm üretilmesi gerekmektedir. Yoksa yarın çok geç olacak."

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 Orduspor'dan 2 takviye daha!
52 Orduspor'dan 2 takviye daha!
FATSA, PAPAKER İLE PRENSİPTE ANLAŞTI
FATSA, PAPAKER İLE PRENSİPTE ANLAŞTI