ANADOLU'NUN YÜKSELEN YILDIZI; ŞENOCAK GIDA

ANADOLU'NUN YÜKSELEN YILDIZI; ŞENOCAK GIDA
ANADOLU'NUN YÜKSELEN YILDIZI; ŞENOCAK GIDA Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Anadolu 500 araştırmasında 2019 yılı vergi artışı kategorisinde Anadolu’nun birinci sırasında yer alan Şenocak Gıda; Cem Şenocak önderliğinde, ailenin üçüncü kuşak temsilcileri İsmet Yiğit Şenocak ve Mert Şenocak ile birlikte, geçen yıl 36 ülkeye 23 milyon 764 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

Fındık kırma, kavurma, beyazlatılmış, kıyılmış, un ve fındık püresi mamul ve yarı mamul üretimi yapan, 1987 yılından itibaren, Türkiye’nin sayılı ihracatçı ve imalatçı firmaları arasında yer alan INC üyesi Şenocak Gıda İSO 22000, BRC, UTZ, İFS, KOSHER ve HELAL sertifikalarına sahip.

Şenocak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şenocak; “30-40 yıllık deneyimli yönetici kadrosu ve 235 toplam çalışanı ile başlangıçtan bugüne firma olarak yarışının hep kendisi ile olup bu yarışı daha da hızlandırmak devlete, millete, ilimize, üreticimize ve milli tarım ürünümüze daha fazla katkı sağlamayı hedeflemekteyiz“ dedi.

“Döviz stoklayarak zengin olma hayali doğru değil” diyen Cem Şenocak, “Bu tür hayaller hem döviz sahipleri için hem de ülkemiz ekonomisi için çok risk taşımakta ve zarar vermektedir. Özellikle günümüz ekonomisinin en büyük sorunu döviz-faiz ilişkisidir. Geçmişte ülkemiz üzerine sağ-sol ve terör üzerinden oynanan oyunlar artık sürdürülemediği için, bugün döviz faiz üzerinden yürütülmektedir“ diye konuştu.

“Faize mahkum oluyoruz“

Bu örneklerin son 20 yılda defalarca yaşandığını ve vatandaşların da bu döviz yatırımlarından büyük zararlar ettiğini belirten Şenocak, şunları söyledi;

“Cumhurbaşkanımız, ‘Faiz, enflasyonun anasıdır’ diyerek önemli bir konunun altını çizmektedir. Aşırı döviz artışını ülkemizde ancak faiz artışı ile engelleyebilmekteyiz. Buradan şu çıkıyor; döviz arttıkça faiz silahını kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu da enflasyonun artması cebimizde ki paranın erimesi bireylerin, ailelerin, şirketlerin, devletin borç yükünün artması ekonominin ve istihdamın darbe alması anlamına gelmektedir. Dövizin TL karşısında değer kazanması demek yabancının alım gücünün artması ve bizim ürünlerimizi, şirketlerimizi daha ucuza kapatması anlamına gelir.

Dış mihrakların ekmeğine yağ süreriz

Döviz, faiz ve enflasyonun artması; sanayimizin zorlanmasına, ticaretin darbe almasına, işsizliğin çoğalmasına, devletin ve milletin gelirlerinin azalıp giderlerini karşılayamaz hale gelmesine sebep olmaktadır. Böyle bir noktada döviz stoklayıp buradan gelir elde etmeyi düşünmek ülkemize zarar vermek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelir.

En iyisi; Hazine bonosu

Bu hareketi terse çevirmek Türk halkının elindedir. Dünyanın böyle zor bir sınavdan geçtiği bütün ekonomilerin darbe aldığı böyle bir dönemde döviz borcu olmayan vatandaşlarımızın şirketlerin yabancı para mevduatlarını bozdurup devletin hazine bonolarına çevirmeleri hem kendi gelirlerini risk etmeden garanti altına almalarını hem de devletin ekonomiyi rahatlatıp istihdamı geliştirmesini hızlandırmasına sebep olacak, istikrar oluşacaktır.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orbel akaryakıt istasyonu satıyor!
Orbel akaryakıt istasyonu satıyor!
"MAAŞLAR AÇLIK SINIRININ ALTINDA"