"AMAÇLARINA ULAŞIYORLAR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Sanset (Sagra) Gıda İşletme Müdürü Teoman Önsel, İtalyan asıllı Ferrero firmasının çalışmalarıyla hükümetten almayı başardığı teşvik ve vergi muafiyetiyle sektörde rahatsızlık yaratmaya devam ettiğini belirterek, "Global firmalara izin verilirken, öncelikle Türk sanayicisi düşünülmeli." dedi.

2017 ve 2019 yıllarında yaptığı açıklamalarla bahse konu Ferrero firmasına dikkat çeken Önsel'in dediği her şey çıktı. Ferrero'ya yapılan teşvik ve vergi muafiyeti sonucu sektördeki diğer firmalar bu durumdan rahatsızlık duymaya başladı.

"Fındık, yabancıların eline verilmemeli"

Teoman Önsel, 2017 yılında yaptığı açıklamada, "Karadeniz fındığı peşkeş çekilecek bir ürün değildir. Ayrıca bahse konu yabancı firmanın, Türkiye’de olup olmamasının da hiçbir önemi yoktur. Eğer ihtiyacı fındıksa bedelini öder, dünyanın her yerinden alır diye düşünüyoruz. Ancak gençlerin, köylerden şehirlere gelip bir gelecek kurmak istemeleri ayrı bir konudur. Bahçelerin yaşlanması, verimin düşmesi, ekonomik sıkıntılar buna neden olabilir. Bunu konuşalım ve çözmeye çalışalım. Bu verimsizliklere, bu işsizliklere ne yapılabilir tartışalım. Tersine göç için neler yapılabilir bu konuda fikirler oluşturalım. Fındık bahçeleri devlet güvencesi ve koruması altına alınmalıdır. Çünkü 2 milyar 8 milyon dolar gelir getiren bir ürün, yabancıların eline verilmemelidir. Böyle bir lüksümüz olamaz, olmamalıdır. Tarım İl Müdürlükleri daha fazla desteklenmeli ve varsa ziraat mühendisi ihtiyaçları karşılanıp, köylere daha fazla bilgi desteği sunulmalıdır. Ayrıca ziraat fakültesi öğrencileri de bu maksatla görevlendirilebilir." demişti.

"Amaçları ucuz hammadde bulabilmek"

Bugün yaşananları 2019 yılında da gündeme getiren Önsel, bahse konu firmayla alakalı şunları söylemişti; "Ordu'da yer aldığı haberlerde yer alan bahse konu firmayı tanımak lazım. Bir dünya markası olmalarının yanında güçlü de bir finansal yapısı var. Amaçları ucuz hammadde bulabilmek. Ülkemizde değerli tarım uygulamaları ve örnek bahçe şeklinde müstahsille yakın temasta bulunmaktadırlar. Aslında Rekabet Kurumunun bu güçteki bir firmaya, ihracatçısını ve sanayicisini düşünerek izin vermemesi gerekmekteydi. Ancak gelinen noktada, bahçelerde üretimi artırmak ve Türk fındığının elçisi olmak gibi yaklaşım oldu."

"TMO'ya sponsor bile olabilir"

Global firmanın ilk amacına ulaştığını da söyleyen Önsel, sözlerini şöyle tamamladı; "Bahçe tarımı, iyileştirme ve verimi artırma konularıyla ilk aşamayı tamamlayıp, ikinci aşamaya geçecekler. Bu süreç amacına ulaştığında bu firma fındık fiyatlarının adını da kendisi koyacaktır. Devlet içinde devlet dediğimiz tabloyla karşılaşacağız. İzin verildiğinde Türk fındığının tamamına talip olabilecek bir yapıyla karşı karşıyayız. Bu nedenle konuya dikkatle yaklaşmalıyız. Eğer bu dikkati göstermezsek, yarınlarda TMO'nun sponsoru olarak da bahse konu firmayı görmek mümkün olabilir."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orbel akaryakıt istasyonu satıyor!
Orbel akaryakıt istasyonu satıyor!
"MAAŞLAR AÇLIK SINIRININ ALTINDA"