ALTINORDU’NUN ALTI ÜSTÜNE GELECEK!

 ALTINORDU’NUN ALTI ÜSTÜNE GELECEK!
 ALTINORDU’NUN ALTI ÜSTÜNE GELECEK! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

  

Ordu’da eski otogar ve sanayi sitesinin bulunduğu Yeni Mahalle ile Valilik binasının ve 19 Eylül Stadyumunun bulunduğu Düz Mahalle ile Şarkiye mahallesinde toplamda 139 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm uygulanacak.

Cuma günü bir dizi program için Ordu’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kentsel dönüşüm düşünülen Cumhuriyet Meydanını takiben 19 Eylül Stadyumu, ardından da eski Otogarda incelemelerde bulundu, 1,5 yılda buradaki kentsel dönüşümü tamamlama sözü verdi.

1,5 yılda bitecek

Ordu Valiliğinde içinde bulunduğu toplamda 83 bin metrekarelik alanda tarihi binalarda yenileme, kentsel dönüşüm ve kent meydanı projesini hayata geçirileceğini belirten Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Ordu Valiliğinde içinde bulunduğu toplamda 83 bin metrekarelik alanda tarihi yenileme, kentsel dönüşüm ve kent meydanı projesini hayata geçiriyoruz. Yine bu 83 bin metrekarelik eski stadyumunun bulunduğu alanda tarihi ve tescilli binaları gün yüzüne çıkartacağız. Bu alanın altında toplamda 750 araçlık kapalı otoparkıyla şehir içindeki otopark sorununu tamamen çözecek bir projeyi hayata geçiriyoruz.

Kent meydanıyla, tarihi binaların restorasyonuyla, altındaki otoparkıyla, bisiklet ve yürüyüş yoluyla yatırım değeri 150 milyon lira olan Millet Bahçesi Projesi’ni Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız birlikte gerçekleştireceğiz. 6. ayın içerisinde ihalesini yapıp 2022 yılı içerisinde Ordu’muza kazandırmak istiyoruz.”

Eski otogar da kentsel dönüşüme dahil edildi

Yeni Mahalle’de bulunan eski otogar ve küçük sanayi alanının bulunduğu 56 bin metrekarelik alanda da kentsel dönüşüm projesi hayata geçirileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Yapacağımız projede bilhassa Altınordu ilçe sınırları içerisinde yeşil, kültürel alanlarıyla bu bölgede ihtiyaç duyulan tüm sosyal alanları içerisinde barındıracak şekli ile altında otoparkları, kongre merkeziyle, kültür merkeziyle bir proje gerçekleştireceğiz. Yoğunluğumuz yatay mimari esaslı Ordu’nun kültür ve mimarisine yakışacak şekilde olacak. Bu projeyi de 6. ayda itibariyle başlatıp 2022 sonu itibariyle tamamlamak istiyoruz” diye konuştu.

3 ayda yıkılacak

Bakan Kurum, il genelinde dere kenarlarında bulunan taşkın riski altındaki tüm binaların da 3 ay içerisinde yıkılacağını, yeni konutlar yapılana kadar da bu ailelere taşınma ve kira yardımı yapılacağını söyledi.  Gözde Özgür/Ordu Hayat

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!