Advert

“Altınordu ismi bir dayatmadır!”

“Altınordu ismi bir dayatmadır!”
“Altınordu ismi bir dayatmadır!” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Gazeteci-Yazar Oktay Ekşi’den sonra Ergin Karlıbel Vakfı da, ‘Altınordu’ isminin Ordu’nun tarihiyle hiçbir ilgisinin olmadığına vurgu yaptı.

                  Vakıf Başkanı Ergin Karlıbel, ‘Altınordu’ adının kentimizin tarihiyle, kökeniyle hiç ilgisi olmayan, Orduluların hafızasında izi olmayan bir isimlendirme olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı;

“Son günlerde basında ve kamuoyunda bu köksüz adın değiştirilmesi konusunda fikirler, öneriler tartışılmakta. Karlıbel Vakfı olarak, şehrimizle ilgisi olmayan bu yapay ismin değiştirilmesi fikrini destekliyoruz. Bu bağlamda bazı adları kamuoyuna ve yasa yapıcılara, yöneticilere önermek istiyoruz.

‘Bayramlı’ geçmişte kullanılmış bir addır. Yöremizi Türk yurdu haline getiren Hacıemiroğulları’nın beyi Bayram Bey’in anısı yeniden bu adla yaşatılabilir. ‘Güzelordu’ eskiden beri şehrimiz için kullanılan bir tanımlamadır ve halkın hafızasında yeri vardır.

Bunların dışında kentimiz için yazılar şiirlerde de geçen; ‘Yeşilordu’ ve ‘Boztepe’ ile Atatürk’ün Ordu’ya gelişiyle özdeşleşmiş bir ad olan ’19 Eylül’ de düşünülebilir.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi