Advert

ALTIN MADENİ YOLLARI DA KİRLETİYOR!

ALTIN MADENİ YOLLARI DA KİRLETİYOR!
ALTIN MADENİ YOLLARI DA KİRLETİYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Çevre Derneği, Fatsa'da siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe maden şirketinin çıkardığı malzemeleri yollara döktüğünü belirterek, tehlikeli bir iş yapıldığını ve toprakların yollara dökülmesinin suç olduğunu açıkladı.

Fatsa ilçesinde siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe maden şirketinin ÇED dosyasında belirttiği yükümlülükleri yerine getirmediğini belirten Ordu Çevre Derneği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe verdi.

"Sular, toprak zehirlendi"

Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin yasadışı çalışmaları nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazı yazdıklarını söyleyen ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket, yasadışı çalışmalarıyla verdiği zararı daha da büyütüyor. Sular, toprak zehirlendi. Meyve ve sebzeler olumsuz etkilendi; yaban yaşamı yok oldu, ormanlar kesildi. Şimdi de ÇED dosyasında toprakların nerelere döküleceği belli iken köy yollarına dökülüyor. Bu kabul edilemez. Yola dökülen toprakta siyanür var mı, çözülmüş maden var mı belli değil. Tehlikeli bir iş yapılıyor. Yoldan geçenler zehirlenebilir. Yollara dökülen toprak yağmurla tarım arazilerine karışması ve buharlaşması sonucu etkileri vahim durum yaratabilir. Yine yağış sonrası kaynak sular kirlenebilir. Maden atıkları artık evlerin önüne de dökülmeye başlandı. Bu ne vurdumduymazlık." dedi.

"Yollara malzeme döküyorlar"

Gönül, “Fatsa’da altın madenciliği yapan Altıntepe Maden Şirketi, çevresinde bulunan Bahçeler ve Masutlu Mahallerinin yollarına maden sahasından çıkardığı malzemeleri dökmektedir. Şirketin ÇED raporunda posa dediğimiz toprakların (işlenen ve işlenmeyen) nerelere döküleceği belirlenmiştir. ÇED raporuna aykırılık teşkil etmektedir. Yollara dökülmesiyle suç işlemektedir. ÇED raporuna göre bu durum yasal değil. Ayrıca, dökülen posanın (toprağın) siyanürlü olup olmadığı, çözülmüş madeni kapsayıp kapsamadığı da bilinmiyor. Yola dökülen bu topraklar, halkın sağlığını da tehdit etmektedir. Durumun incelenmesi, toprağın yoldan kaldırılması; toprakta muhtemelle var olan madenlerin, zehirli atıkların belirlenmesi ve soruşturmanın açılmasını; gereğinin yapılması ve sonuçların 4982 sayılı bilgi edilme yasası gereği derneğimize bildirilmesini talep ediyoruz." dedi.

Fatsa’da, Perşembe’de, Altınordu’da, Ulubey’de, Gürgentepe’de, Kabadüz’de ve Mesudiye’de yeni maden sahaları ilan edildiğini, hatta ihalelerinin yapıldığını aktaran Gönül; "Yeni maden sahalarına geçit vermeyeceklerini söyledi.

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GERÇEK REKORTMENLER!
GERÇEK REKORTMENLER!
GÜNDE 5 GRAM İYOT
GÜNDE 5 GRAM İYOT