Advert

ALTIN KIYAK!

ALTIN KIYAK!
ALTIN KIYAK! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Maden şirketlerine dolaylı vergi affı geliyor

 

AKP’nin verdiği kanun teklifi yasalaşırsa vergi borcu olan maden işletmecileri bu borçlarını ödemeden yeni işlere başlayabilecek.

AKP grubu TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere bazı imtiyazlar getirecek. Meclis’e gelen teklifte vergi borcu olan maden şirketlerinin 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/a bendinde yer alan kamuya borcu olmadığına dair zorunluluğu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisi gibi kârdan oluşan kamu alacakları da dahil olan 18 kalem alacaktan bazı durumlarda vazgeçilecek. Teklif yasalaştığı takdirde yeni maden açma, ruhsat süresi dolan madenlerin işletilmesine devam için maden sahibinin vergi borcunun olması artık bir engel oluşturmayacak ve madeni işletmeye devam edebilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da salgın nedeniyle madencilik sektörüne yönelik tedbirler hazırlamış ve mayıs ayında maden şirketlerinin kamu borçlarından vazgeçmişti. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV