Advert

Alkış bitti, hüzün başladı!

Alkış bitti, hüzün başladı!
Alkış bitti, hüzün başladı! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, pendemi sürecinin başında alkışlanan sağlık çalışanlarının elinde sadece hüzün kaldığını söyleyerek, hükümete sorunların çözümü çağrısı yaptı.

COVID – 19 gibi son derece ciddi bir pandemiyle mücadelenin herşeyin normal, olağan kabul edildiği, hekimlerin insanüstü gayret göstererek taşıdığı bu yüklerin farkına bile varılmamasıyla, hekimlerin ve sağlık çalışanların görmezden gelinmesiyle sürdürülemeyeceğine dikkati çeken Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Hekimler için alkışların yerini malesef artık hüzün almıştır” dedi.

“Kendilerini feda ediyorlar!”

“Bu güzel toplum şifa bulsun diye kardeşimiz dediğimiz meslektaşlarımız arkalarına bile dönüp bakamadan canlarını veriyorlar” diyen Dr. Coşkun, şunları kaydetti:

“Pandemi'de hastasına şifa dağıtırken kendi canını veren, görev yaparken ölen meslektaşlarımıza şehitlik payesi verilmesi gerekirken, meslek hastalığı nedeniyle ölüm bile denmemektedir, sıradan bir ölüm olarak kabul edilmektedirler. Bu haksızlıktır.

İstifalar artıyor

Hekimlerimizin daha önce hiç olmadığı kadar yoğunlukta, geleceğe dair kaygılarının bu günlerde tırmanması, sesini duyuramayan ya da artık umudunu yitiren hekimlerin emeklilik ya da istifa sayısındaki artış özellikle Sağlık Bakanlığımız tarafından dikkate alınmalı ve ciddiyetle önemsenmelidir. Emekli olmak isteyen ya da istifa etmek isteyen hekim kardeşimize dur denilmeli ve eksiklikleri giderilmelidir. Çünkü biz hekimler bir ömrümüzü insan hayatına adamışızdır, gönlümüz kolay alınır.

Ücreti ölçülemez!

Öncelikle bilinmelidir ki, her dönemde ama özellikle COVID 19 pandemisi döneminde sağlık hizmeti için sunulan emeğin hiçbir maddi karşılığı yoktur. Evde çocuğunu bırakarak, ya da hastalığı anne ve babasına bulaştırma endişesini her gün artan yoğunlukta bir streste taşıyan ve COVID 19 pandemisinde görev alan hekimin ücreti ölçülemez ve ödenemez. Ama ödenemez olması, Sağlık Bakanlığımızın bu konuda çaba göstermesini engellememelidir.

O nedenle bütün çalışanların ekonomik kriz ve pandemi dikkate alınarak maaşlarında artış yapılması talebiyle beraber, ama öncelikle hekimlerin performans dahil hiçbir ön koşul ve sınırlamaya tabi kılınmadan, emekliliğe de yansıyan, yeni bir maaş ayarlanmasının yapılması, hiç olmazsa emekliliğinde rahat bir yaşam sürmek hakkının hekimlere sunulması son derece öncelikli talebimizdir. Bu gerçekleşinceye kadar mevcut döner sermaye ödemelerinin salgın bitimine kadar tavandan ödenmesini, Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışırken, COVID-19 hastalığına yakalanarak çalışamayan hekimlerimizin mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesini talep ediyoruz.

Halkın sağlığı ile oynamayın!

Bu ülkenin göz bebeği hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı koruyamazsanız, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, onların kaygı ve patlama noktasına gelen tepkilerini anlayamazsanız, onlara rahat çalışma ortamları sağlayamazsanız, toplumun sağlığını da tehlikeye atarsınız.” Seran Eren Şensoy/Ordu Hayat

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!