"ALINAN KARARLAR DERHAL UYGULANMALI"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Son zamanlarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararların kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışıldığını belirterek; "AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları uygulanmalıdır" dedi.

'Kararların tartışılmasının gerekçesi verilen hak ihlali kararlarının başvurucularının siyasi kimlikleridir' diyen Poyraz; "Hukuk kuralları kişiye ve olaya göre yorumlanamaz, uygulanamaz." dedi.

"En büyük güvence!"

'Anayasamızın 2. Maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti “Hukuk Devleti”dir. Hukuk devleti ilkesi yargının diğer erklerden bağımsız olmasını gerektirir. Demokratik rejimlerde bağımsız ve tarafsız bir yargı organı, temel hak ve özgürlüklerin korunmasındaki en büyük güvencedir' diyen Poyraz, sözlerine şöyle devam etti;

"Anayasamızın 9. Maddesine göre Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır. Anayasamızın 138. Maddesine göre “Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanı kanaatlerine göre hüküm verirler/Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.” Anayasamızın 159. Maddesine göre “Hâkimler ve Savcılar Kurulu, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kurulur ve görev yapar.” Anayasamızın 38. Maddesine göre “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz". AİHM'nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesine göre, Mahkeme'nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır. Yine Anayasa'nın 90.maddesine göre ulusal norm hiyerarşisinde Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerde yer alan hükümlere üstünlük tanınmaktadır. AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey'den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle; Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri de dikkate alındığında, Anayasamızın 2. Maddesinde belirtilen bir hukuk devleti olmanın gereği olarak AİHM kararları ve AYM kararları derhal yerine getirilmelidir."

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!