AKKUŞ'A GÖÇ BAŞLADI

AKKUŞ'A GÖÇ BAŞLADI
AKKUŞ'A GÖÇ BAŞLADI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'nun neredeyse tüm ilçelerinden İstanbul, Ankara, İzmir hatta yurt dışına göçler devam ederken, Akkuş ilçesi zoru başararak göçü tersine çevirdi. Akkuş şeker fasulyesinin coğrafi işaret almasıyla  büyükşehirlerde yaşayan Akkuşlular memleketlerine dönmeye başladı.

Nelere kadirsin Şeker Fasulyesi!

Akkuş'ta İlçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya önderliğinde tarım ürünlerinin üretimi konusunda büyük aşama kaydedilirken, 2020 yılında 600 ton şeker fasulyesi üretildi.

"Göçün tamamen önüne geçmek istiyoruz"

Akkuş'ta şeker fasulyesi ve diğer ürünlere önem verilmesiyle önemli bir gelir elde edildiğini aktaran Ahmet Kaya; "Son yıllarda özellikle Akkuş şeker fasulyesi sayesinde üreticilerimiz önemli bir gelir sağladı. Bu sayede dışarıya göç durdu. Aksine hemşehrilerimiz dışarıdan Akkuşumuza dönmeye başladı. Artık son dönemde çocuklarının öğrenimi dışında kimse Akkuş'tan göç etmiyor. Vatandaşlarımız başta Akkuş şeker fasulyesi ve diğer ürünler sayesinde memleketlerinde hayatlarını idame edebiliyor. Amacımız bu sayede göçün tamamen önüne geçip, insanlarımızın memleketlerine dönmeleridir." dedi.   

Akkuş'ta büyük çoğunluğun coğrafi işaretli şeker fasulyesi ürettiğini ve önemli bir gelir elde ettiğini söyleyen Kaya, ayrıca yumurta, beyaz patates, nohut, mercimek hatta organik fındık üretimi de yaptıklarını dile getirdi.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 yaş üstü aşılanıyor!
90 yaş üstü aşılanıyor!
CKD’den “Su Bilinci Kampanyası”
CKD’den “Su Bilinci Kampanyası”