ADALETİN BU MU TÜRKİYE?

ADALETİN BU MU TÜRKİYE?
ADALETİN BU MU TÜRKİYE? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

4 milyon Suriyeliye bakan devlet, yaklaşık 2 bin SMA hastası çocuğu ölüme terk ediyor.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, SMA hastalarının tedavilerinde kullanılan yeni tedavi seçeneklerinin SGK geri ödeme kapsamında olmaması nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile tartıştı.

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde söz alan milletvekili Adıgüzel “Anayasa’daki sosyal devlet ilkesine rağmen SMA hastalığındaki yeni tedavi seçenekleri geri ödeme kapsamında değil. Geri ödeme kapsamına yakın zamanda alınan ilaçlarda ise kriter ve tedarik engelleri nedeniyle aileler ilaçlarını alamıyor. Bu devlet her yere para buldu da 100-150 çocuğuna birkaç milyon lira bulamıyor” dedi ve şunları söyledi:

Kaynak hazır!

“Aileler yardım kampanyaları yaparak çocuklarına çare aramaya çalışıyor. Eğer kaynak sıkıntınız varsa size bir de önerim var Elektrik faturalarından kesilen TRT payını SMA hastalığında kullanılmak üzere ayrı bir fona aktaralım TRT’ye aktarmayalım. Zaten TRT AKP'nin borazanlığından başka bir şey yapmıyor. Biz zaten orada yokuz. Milletin parası ile AKP reklamı yapıp toplumun sinirini bozacağınıza hayırlı bir iş yapmış olursunuz” diye konuştu.

Bilim Kurulu bahane

Adıgüzel'e cevap veren Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, ilaçların çoğunun ödeme kapsamında olduğunu söyledi. Yeni tedavi seçenekleri ile ilgili Kasım ayında yapılan toplantıda bunların yeterli fayda gösterdiğine dair bilgi elde edilemediğinden şu aşamada geri ödeme kapsamına alınmasının bilim kurulunca uygun görülmediğini söyledi.

“Ben de doktorum!”

Adıgüzel ise karşı çıkarak bakanlığa iki defa başvuru yapıldığını bu tedavinin Türkiye'de uygulanabileceğini söyledi. Bakan Selçuk ise bu kez konuyu doktorların bildiğini kendilerinin de onların dediğini yaptıklarını söylemesi üzerine Adıgüzel de “Ben de doktorum ben de biliyorum” diye cevap verdi.

“Ülkemizde de uygulanabilir”

SMA hastası çocukların aileleri kamuoyuna da yansıyan şekilde sürekli yardım kampanyaları ile son tedavi seçeneğine ulaşmak için çare arıyorlar. Aynı zamanda TBMM SMA ve diğer nadir hastalıklar ile ilgili komisyon üyesi de olan Adıgüzel, bu konuda daha önce yaptığı açıklamalarda bu tedavinin Macaristan ve İsrail’de bile uygulandığını, ülkemizde de uygulayabilecek altyapının ve hekimlerin olduğunu, bunun için Sağlık Bakanlığı'na iki defa başvuru da yapıldığını, ancak olumlu cevap verilmediğini söyledi. “Bu nedenle çocuklarımız ve aileleri yüksek maliyetlerle yabancı ülkelerde devlet desteğinden yoksun çare arıyorlar” demişti. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"MAAŞLAR AÇLIK SINIRININ ALTINDA"
FATSA'DAN AYRILDI, YOZGAT'A GİTTİ
FATSA'DAN AYRILDI, YOZGAT'A GİTTİ