Advert

"AÇIK DEĞİLDİK Kİ KAPANALIM!"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, kahvelerin yeniden kapatılmasının ardından yaptığı açıklamada; "Kahveler kapatıldı. Açık değildik ki kapanalım. Sadece mağduriyetimize mağduriyet eklendi. Çözüm ve destek bekliyoruz." dedi.

Kahveci esnafının mağduriyeti arttı

Pandemi döneminde marttan hazirana kadar kapalı kaldıktan sonra yeni normal dönemine girilmesiyle oyun yasağı konularak açılan kahvehaneler alınan kararla tekrar kapatıldı.

"Kahveci esnafının durumu içler acısı"

Kahvelerin kapatılmasını gazetemize değerlendiren Korkmaz, "Kahvehaneler tekrar kapatıldı. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı kalacağı söyleniyor ama bu sürecin uzayıp uzamayacağı belli değil. Ancak kahveci esnafının durumu içler acısı. Elbette önce sağlık diyoruz ama diğer esnaflara tanınan destek ve kolaylıkların bize de sağlanmasını istiyoruz. Devletimizden talebimiz; kahvecilerin de bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri. Ülkemizde 110 bin kahveci esnafı var. Çalışanları ve aileleriyle birlikte 1 milyon kişinin ekmek yediği bir yer. Bu kişilerin birikimi yok. Günübirlik çalışıp evine ekmek götüren esnaflar. Durumlar hiç iyi değil." dedi.

"Karar aleyhimize!"

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, 9 aydan bu yana mağduriyetlerinin sürdüğünü aktararak; "Alınan kısıtlama kararları biz kahveci esnafının aleyhine. Bu süreçte bizim lehimize bir karar olmadı. Kıraathaneleri kapatma kararı aldılar. Biz zaten açık değildik ki, kapanalım, kısmen açılmıştık. Kısmen açılan kahvelerde de zaten oyun oynatılamadığı için çay, kahve satışı olmadı. Açanların bir çoğu da tekrar kapattı. Bazı kahveciler ise dükkanını tamamen kapatma kararı aldı." diye konuştu.

"Devletten babalık yapmasını bekliyoruz"

'Devletimizden esnafımıza destek paketi bekliyoruz' diyen Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı; "Kahveciler 9 aydır mağdur ve şuan alınan kapatma kararıyla daha da mağdur olacağız. Kahveci esnafımıza bir sene sonra ödenmeye başlanılması kaydıyla, faizsiz 25 bin lira kredi istedik. Bu talebimiz hala geçerli. Mağduriyetimizin üzerine mağduriyet eklenmiş oldu. Kahveci esnafı, geride kalan 9 ayda doğalgaz, su, elektrik, kira, Bağ-kur, sigorta primlerini ödeyememişti. Bir yapılandırma geliyor ama bu paket kahveci esnafına yaramıyor. Bu yapılandırmalardaki taksitleri kahveci esnafının ödeme şansı yok. Çünkü para kazanamıyorlar, gelirleri yok. Devletten babalık yapmasını bekliyoruz. Esnafımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Kahveci esnafı için bir yapılandırma paketi lazım. Maddi destek bekliyoruz. Kira yardımı olabilir. Kahvecilere en azından bir süreçte bir asgari ücret destek verilmeli. Beklemedeyiz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR