Advert

"41 KERE MAŞALLAH"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ordu İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındıkta örnek bahçe konusunda 19 ilçeye 41 mahallede 41 örnek bahçe projesini '41 Kere Maşallah Projesi' diye adlandırdığını söyleyerek, örnek bahçeler, gübreleme ve budama eğitimleriyle birlikte dekar başına 80-90 kilo olan fındığın 200-250 kiloya çıkarıldığını söyledi.

Fındıkta verim ve kalite arttı

Fındıktaki 1 randımanın ya da yüzde 10'luk bir artışın bile çok büyük kazançlar sağladığına dikkat çeken Yılmaz, bahçelerde doğru budama ve gübrelemenin çok önemli olduğunu dile getirdi.

"Mesaimizi fındığa harcıyoruz"

Fındığın ilin ekonomisine büyük katkı sağladığını hatırlatan Yılmaz; "Fındık bizim tarım alanlarımızın yüzde 89'unu kaplamış bulunuyor. Fındık hem ülkemiz hem de Ordu için en öneli ürün. Mesaimizin büyük bir bölümünü fındığa ayırmamız lazım. Çünkü fındıkta sağlayacağınız bir ürün artışıyla bu ilin ekonomisine çok büyük katkılar sağlayabiliyorsunuz. Yüzde 10'luk bir verim artışı bu ilin ekonomisine yılda 200 milyon lira kazandırıyor. Aynı şekilde randımanda da 1 randıman artış sağlasanız, yine yılda 40 milyon lira ekstra kazanç sağlanıyor. Mesaimizin büyük bölümünü fındığa ayırıyoruz ve bundan sonra da ayırmaya devam edeceğiz." Dedi.

"Budama sorunu kalmayacak"

Budama ve gübreleme konusundaki yanlışları verdikleri eğitimlerle düzeltmeye çalıştıklarını aktaran İl Müdürü Yılmaz; "Göreve başladığımızdan beri fındıkta üzerinde önemle durduğumuz 2 tane konu var. Budama ve gübreleme. Hastalık zararlar, sulama, hasat, harman hepsiyle ilgileniyoruz. Ama budama ve gübreleme konusunda ciddi yanlışlar ve hatalı uygulamalar vardı. Biz bunları düzeltmek için ekibimizle birlikte seferber olduk. Şuanda bütün arkadaşlarımız sahada örnek bahçe oluşturuyorlar. Ordu İli Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması ve Budama Elemanı Benim Projesi"ni  gerçekleştiriyoruz. Budama çok ciddi sıkıntıydı. 2 binin üzerinde budamacı yetiştirdik. Sahada bunlar görev yapıyorlar. Görevi devraldığımızdan bu güne kadar bahçelerde budama konusunda çok fazla mesafe kat ettiğimizi görmek mümkün. Çok daha iyi yerlere gelerek, budama sorunu diye bir şey kalmayacak." Açıklamalarında bulundu.

"Örnek bahçeler oluşturduk"

Yılmaz, vatandaşların gerçekleştirdikleri örnek bahçeleri gördükçe bu işe daha da inandıklarını belirterek; "Uzman arkadaşlarımız tarafından çalışanlarımıza fındık konusunda hizmet içi eğitim verdik. Büroda kalmaları zorunlu olanlar haricinde tüm çalışanlarımızı sahaya sürmek suretiyle örnek bahçeler yapmaya başladık. 19 ilçeye 41 mahallede 41 örnek bahçe projesini uyguluyoruz. 41 kere maşallah. İlçelerimizde çok güzel örnek bahçeler yaptık. Bizim insanımız görmeden inanmaz. Beyni gözlerinde gözleriyle görürlerse inanıyorlar. Üreticilerimiz örnek bahçeleri gördükçe artık kendileri de bahçelerinde bu uygulamaları yapmaya başladı. Biz gidip o bahçelerin budamasını yaptık. Olmasını gereken dal sayısına indirdik. Bahçelerde 30 daldan 6-8 dala düşürdük. Kabullenmek istemediler. Sonradan 200-300 kilogram fındık alındığını görünce öteki bahçemi de böyle yapalım dediler." Diye konuştu.

"80 kilodan, 250 kiloya!"

Yaptıkları uygulamalarla verimin ve kalitenin artmaya devam ettiğini söyleyen Yılmaz; "Gübrelemeyi de üstlendik. Tahlil sonucuna göre gübreleme yaptık. Hastalık zararlarıyla ilgili mücadeleleri gerçekleştirdik. Bugün Ordu'da örnek bahçelerimizle birlikte dekar başına 200-250 kg'dan aşağı ürün almıyor. Normalde 80-90 kg fındık alınıyordu. Yüzde 100'ün üzerinde bir artış. Bu bahçelerin sayısını artıracağız. Biz burada fiyata müdahale edemiyorsak, bizim burada yapacağımız; üreticinin ürettiği ürün miktarını ve kalitesini artırmak. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Üreticilerimizin bizimle görüştükten sonra bahçelerine bilinçli bir şekilde bakım yapmaları lazım. Türkiye'nin fındıkta liderliğini sürdürmesi için bu projelere ihtiyacımız var. Herkesle beraber çalışarak bu ilin ve ülkenin en önemli ihraç ürünü olan fındıkta verimi daha da artıracağız." Şeklinde konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV